Finanční gramotnost ve škole. Žádná převratná novinka…

Finanční gramotnost

Termín finanční gramotnost je neustále omílán znovu a znovu. Veřejnost si tak myslí, že se jedná o zcela novou inovativní záležitost. To vůbec není pravda. Nové je fakticky jenom ono moderní označení, nicméně o penězích, hospodaření, rozpočtu a dalších finančních záležitostech se ve škole hovořilo prakticky vždy, a to v rámci jednotlivých školních předmětů podobně, jako je tomu dnes. Jen v rámci finanční gramotnosti.

Jednoduchá matematika jako základ

Počítat peníze lze samozřejmě velmi jednoduchým způsobem v matematice. I tady není problém už od útlého věku žáka zapojit do finančního koloběhu. Příklady se mohou klidně týkat rodinného rozpočtu, výplaty, půjček nebo čehokoli jiného, co s finančními prostředky jako takovými úzce souvisí. V matematice je třeba klást důraz především na počty jako takové.

Důsledky nesprávného hospodaření

O těch je řeč především ve výchově k občanství. Tento předmět fakticky alternuje tradiční občanskou výchovu. Opět nový název, ale v podstatě totožná záležitost. Právě tady byl vždy prostor k tomu, aby byli žáci informování i o tom, jak mohou dopadnout v případě nesprávně zvolené půjčky. Stejně tak se tady dozví mnohé o podnikání, zaměstnání a zákonech, jež jakkoli souvisejí s penězi. Vždy byli žáci také poučeni o fungování České národní banky, národním hospodářství a základech ekonomie. Jen dnes je všechno zahrnováno do finanční gramotnosti. Proč? Těžko říct…

Informatika a kybernetická nebezpečí

Možnou novinkou by mohla být finanční gramotnost v ICT. Tady by se mělo hovořit zejména o kybernetickém nebezpečí, ovládání internetového bankovnictví, bankovních online převodech a podobně. Žáci by se také měli podívat na nabídky konkrétních půjček a umět srovnat jejich základní aspekty, aby uměli rozpoznat výhodný a nevýhodný úvěr.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.