light-bulb-2577139_1920

Jak ušetřit na dodávkách energie v zimních měsících

Studená fronta se pomalu plíží do České republiky a s tím se samozřejmě pojí také mnohem vyšší útrata za spotřebu energie. Nejvýraznější nárůst hlásí zejména peníze investované do tepla a osvětlení, jelikož dny jsou studenější a také výrazně kratší. Každý rodinný rozpočet se musí s touto nepříjemnou skutečností vypořádat a proto se určitě hodí získat několik důležitých informací o tom, jak se dají i v takto náročném období ušetřit peníze. A přesně tím se v následujících řádcích hodláme zabývat.

Změna dodavatele skýtá možnost ušetřit

Mnohdy k úspoře peněz postačí změna dodavatele energií. Můžete se před nadcházející sezónou porozhlédnout po trhu a případně si od jednotlivých společností nechat vypočítat, kolik by ve spolupráci s nimi činily náklady. Ačkoli současným trendem je spíše zdražování elektrické energie, můžete narazit i na nabídku, která bude mnohem výhodnější. Za zkoušku zkrátka nic nedáte a kdo ví, třeba se zrovna vám poštěstí.

Snažte se topit přiměřeně

Mnoho lidí ve výsledném součtu ztroskotává na tom, že místnosti vyloženě přetápí. Tropické teploty jsou sice pocitově příjemné, nicméně také hodně stojí. Zkuste proto v rámci této zimy snížit výhřev celé domácnosti alespoň o jeden stupeň. Spotřeba se sníží téměř o deset procent, to nám věřte.

O radiátory musíte pečovat jako o miláčka na čtyřech kolech

Většina motoristů se na příchod studeného počasí a sněhových kalamit připravuje s předstihem. Svému vozidlu dopřejí speciální chemickou ochranu, zimní pneumatiky a samozřejmě také kontrolu u mechanika. Stejně byste měli postupovat také v případě radiátorů. Před nadcházejícím obdobím je proto důkladně očistěte a rozhodně je ničím nezakrývejte. Minimálně jednou za tři měsíce se vyplatí odvzdušňovat, jinak se místnosti dostatečně neprohřejí a vám se bude pořád zdát, že je domácnost studená. A to samozřejmě doprovází také vyšší spotřeba.

Špatně utěsněné prostory neudrží teplo uvnitř

Topíte jako o závod, ale stále si doma připadáte jako uprostřed ledové tundry? Nejspíš máte problém se špatně těsnícími dveřmi nebo okny. Možná se vám investice do nového vybavení zdají zbytečně vysoké, ale vězte, že ve výsledku úsporu peněz skutečně pocítíte. Pokud si nemůžete hned dovolit koupi nových oken, pokuste se je alespoň všemi dostupnými prostředky utěsnit.

Zapínání a vypínání topení se nevyplatí

Lidé často zkouší šetřit tím, že topení v době své nepřítomnosti úplně vypnou a znovu jej nažhaví až po svém návratu. Nic ovšem nespotřebuje tolik energie jako opětovné vytápění studených zdí. Nechejte proto topení celý den běžet alespoň na „pohotovostní režim“, jinak se kýžené úspory nedočkáte.

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *