elektrické auto1

Elektromobily a povinné ručení: zřejmě podraží

V současné době se to má tak, že elektromobily mají povinné ručení levnější, než automobily na jiný pohon. Důvodem je zřejmě to, že jich dosud na českých silnicích nebylo tolik, aby způsobovaly příliš velké škody. To se ale může změnit, protože za poslední dva roky jejich počet zvětšil a v příštích pěti letech se očekává ještě větší nárůst elektromobilů na našich silnicích. S tím se budou samozřejmě pojit častější nehody těchto vozů – a škody na těchto autech bývají vyšší, než u ostatních vozů.

Ekologická verze přepravy

Elektromobily jsou obecně považovány za vozy budoucnosti. Mají být totiž ekologičtější než spalovací nebo zážehové motory, a proto již dnes každá větší automobilka ve své nabídce alespoň jeden elektromobil má. Avšak to, co se na veřejnosti až tak neví, je to, že výroba elektrovozů je mnohem méně ekologická (ve srovnání s klasickými vozy se spalovacími či vznětovými motory).

Více nehod rovná se vyšší povinné ručení?

V současné době je pořizovací cena elektromobilů stále ještě příliš vysoká. Přesto se počet elektromobilů na českých silnicích rok od roku zvyšuje – a také počty nehod elektromobilů jsou rok od roku vyšší. Ze statistik pojišťoven vyplývá, že v roce 2015 bylo zaznamenáno 29 pojistných událostí spojených s elektromobily. V roce 2017 už to bylo 49 a v roce 2018 95 pojistných událostí. Ve srovnání s auty se vznětovými/zážehovými motory je to ale pořád ještě málo.

Výše škod

Do výše povinného ručení se ale nepromítá až tak počet škod, ve kterých figurují elektromobily. Výše škod je hlavním faktorem, proč by cena povinného ručení pro automobily měla stoupat. Ta je u elektromobilů na průměrné výši 58 474 Kč – u ostatních vozů dosahuje „pouze“ 42 127 Kč na jeden pojistný případ. To znamená, že škody na elektromobilech jsou vyšší o cca 16 tisíc korun. Důvodem je to, že výroba elektromobilů je dražší, taktéž jejich opravy.

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.

4 komentáře

 1. Rexus Orbis Odpovědět

  Je tu ale jeden problém, bez ohledu na to, že někdo má dražší auto, tak z toho nutně nevyplývá, že zavinil škodu. jinými slovy, proč by ml majitel dražšího auta, který se stane obětí nehody vlviem „levného“ auta a má tedy obecně větší škodu=dražší auto, tak proč by měl za to obdržet další trest, že ačkoliv nic nezavinil, má paltit vyšší povinné pojištění. Tohle nemá s rozumem nic společného. Správně by měl mít jen běžné pojištění, dle asi výkonu motoru = obdoba kubatury spalovacího motoru. A škoda by měla být hrazena z povinného pojištění auta, jehož řidič nehodu způsobil. I tak ale je to lumpárna, spíše by mělo existovat osobní pojištění na případné škody z řízení vozidel, jelikož nehody nezpůsobují aua, ale jejich zcela konkrétní řidiči, nikoliv nutně majitelé a nikoliv nutně musící vlastnit řidičský průkaz. To by ale pojištovací škůdci a na ně nalepené jiné spolky nemohli tak okrádat, takhle se dají skvěle buzerovat majitelé aut a to je, oč tu jde.Například do nekonečna platit pojištění za neexistující auto, jež nejde vyřadit z registru, to je přeci skvělé . Prostě, pojišťovací lumpové., nic víc.

 2. Milan Odpovědět

  Elektromobily jsou obecně považovány za vozy budoucnosti.
  ————–
  To je velmi nepřesné – elektromobily považuje za vozy budoucnosti jen pár pošahaných aktivistů, kterým zezelenal mozek a samozřejmě elity. Pro náhradu benzínových a naftových aut za ty bateriové nejsou na planetě dostatečné zásoby vzácných kovů, po masivnějším rozšíření (už kolem 10%) by zkolabovala rozvodná síť, jejž výměna by stála biliony a biliony euro a trvala by desítky let a při výměně 100% vozového parku Evropy, by bylo nutné postavit elektrárny NAVÍC ve srovnatelném výkonu jako cca 80-100 jaderných elektráren Temelín. Růst produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů nestíhá ani plánované odstavování uhelných elektráren, natož masivní rozvoj elektromobilů. Elektrická autíčka jsou navíc neskutečně drahá, jejich nabíjecí doba v řádu hodin je neskutečně neefektivní, jejich použitelnost v zimě je značně omezená – vezměte si, že jen u nás je tisíce čerpacích stanic PHM, které mají dohromady desítky tisíc stojanů kde se běžné auto zdrží asi tak 5-10minut. Nabití elektrovozu ale trvá minimálně 1-2hodiny U TĚCH NEJRYCHLEJŠÍCH NABÍJEČEK a z logiky a matematiky, by musel počet dobíjecích stanic pro elektromobily vzrůst do stovek tisíc (JEN U NÁS), aby si obyvatelstvo zachovalo mobilitu a to je SCI-FI… Ekonomické ztráty způsobené tím, že budou lidé čekat na dobití hodinu a víc jsou pak naprosto nedozírné – čas jsou přece peníze, takže se budou snažit nabíjet přes noc – to ale solárka nevyrábí nic a pokud zrovna ani nefouká vítr, není čím vyrobit dost elektřiny.
  Správně by měl pisatel článku napsat – elektromobily jsou považovány za vozy DALEKÉ budoucnosti, protože nejméně dalších 50let není Evropa schopná pro ně vyrobit dost elektřiny ani ji přepravit ani postavit dost dobíjecích stanic a o praktických nevýhodách nemluvě – NA PAPÍŘE VE STYLU „PORUČÍME VĚTRU DEŠI“ TO MÁ NASTAT ALE UŽ ZA 30LET. Když někdo najezdí jen něco okolo 10tis km ročně, což je většina lidí, kteří se ježděním neživí, je pro něj elektromobil ekonomická sebevražda NYNÍ I V DALEKÉ BUDOUCNOSTI, protože baterie stárnou bez ohledu na to, kolik s nimi najedete. To ale neznamená, že se mohu bez auta obejít – byl bych bez něj naprosto v hajz-u a to jsem z Prahy – co stovky milionů lidí z vesnic a malých měst? Elektromobil je výhodný pro max 10% nejbohatších lidí (politici, podnikatelé), kteří si mohou dovolit platit 2mega za auto a najezdí s ním 50-100tis km ročně a přesně tento typ lidí v EU tlačí na likvidaci benzínových a naftových aut – vůbec je totiž netrápí, čím budou jezdit běžní lidé a čím víc lidí připraví o možnost jezdit vlastním vozem, tím bude jejich cestování pohodlnější – nebudou zácpy a elity s budou moci prohánět po poloprázdných silnicích ve svých Teslách – nakonec to už tu bylo – panstvo jezdilo v kočárach a zbytek šlapal pěšky… Je to čistě sobecký zájem elit mazaně maskovaný za ekologii a je pro mě až neuvěřitelné, kolik imbecilů jim na to skočilo…

 3. Petr Odpovědět

  Proč nic nenapíšou celé že by umysl novináře nebo zadavatele článku
  Píšou více nehod vyšší škody ale nenapíšou více aut a větší výběr na povinném ručení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *