Jak si v roce 2021 polepšíme na dani z příjmu?

01_kalkulacka

Daň z příjmu prošla v roce 2021 (ne náhodou volebním) dalšími úpravami, které budou pro řadu lidí znamenat významné úspory. Co konkrétně se změnilo a jaký reálný efekt to bude mít na naše příjmy? Vládní politika v době globální pandemie včetně kontroverzních úprav v oblasti daní z příjmu byla již hojně diskutována a v tuto chvíli se proto zaměříme spíše na to, co přinesou změny konkrétním lidem.

Nižší daně pro všechny

Daňové změny se v pozitivním smyslu dotknou prakticky všech skupin poplatníků. Média se nejvíce věnovala zvýšení slevy na poplatníka, novinek je ale vícero. Pro zaměstnance je důležité, že základem výpočtu daně z příjmu bude nikoliv superhrubá mzda, ale mzda hrubá. To přinese zaměstnancům z víceméně průměrným platem roční úsporu ve výši kolem 25 tisíc korun, resp. o tolik méně zaplatí státu na této základní dani.

Platí také daňová progrese v podobě dvou daňových sazeb, 15 a 23 procent. Pojem superhrubá mzda končí v České republice po 13 letech od svého zavedení.

Dalším daňovým bonusem je také vyšší daňové zvýhodnění rodičů se dvěma a více dětmi. I rodiče pracující jako OSVČ si tak ročně polepší o několik tisíc korun. Vyšší počet dětí potom samozřejmě daňové zvýhodnění učiní ještě výraznější.

02_penize

Foto: Pixabay

Kritika a očekávání

Pro schválení zrušení superhrubé mzdy spojilo vládní ANO síly s opoziční ODS, jinak je ale tato akce spojena spíše s kritikou. Ne snad, že by měla tolik příznivců superhrubá mzda jako taková, kritizováno je spíše načasování do doby největších schodků státního rozpočtu.

Naopak příznivci vládní strategie očekávají od peněz v kapsách lidí vyšší utrácení a tím i podporu ekonomiky. To, zda se tak skutečně stane, je ovšem otázkou. Teoretické předpoklady totiž v tomto ohledu často selhávají a lidé spíše než utrácet mohou raději spořit.

 

Zdroj informací: https://www.e15.cz/finexpert/vydelavame/kolik-usetrite-na-dani-z-prijmu-za-rok-2021-nejvice-si-polepsi-rodiny-s-vice-detmi-138256

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.