Jak se to má s dohodou o provedení práce a případnými příplatky

Pokud zaměstnanec soukromého či veřejného sektoru vykonává činnost nad rámec svých pracovních povinností (práce v nočních hodinách, práce o svátcích, přesčasy), má samozřejmě nárok na příplatky. Platí to ovšem i pro člověka, který v dané společnosti pracuje pouze coby brigádník? A jaké vlastně v příštím roce budou podmínky pro práci na dohodu? To si vzápětí rozebereme poněkud podrobněji.

Dohoda o provedení práce a základní informace o tomto vztahu

Studenti, maminky na mateřské dovolené, senioři nebo jednoduše lidé, kteří si chtějí ke stálému měsíčnímu platu ještě něco přivydělat, hojně využívají pracovních nabídek formou dohody o provedení práce. Ta se sjednává maximálně na 300 hodin v kalendářním roce u jednoho zaměstnavatele a musí být za všech okolností potvrzena písemně. Ve smlouvě je pak jasně uvedeno, jakou činnost bude brigádník vykonávat, jak dlouho ji bude vykonávat a jaká mu za ni náleží finanční odměna.

Stát sice v tomto případě nezasahuje do minimální nebo zaručené mzdy, stanovuje však spodní hranici z hlediska hodinové sazby. V roce 2020 si lidé díky dohodě o provedení práce přijdou nejméně na 87,30 Kč za každou odpracovanou hodinu, zatímco v roce 2019 jim náleželo jen 79,80 Kč.

Dohoda o provedení práce je výhodná zejména z hlediska odvodů na sociálním a zdravotním pojištěním. Hradí se totiž až tehdy, pokud člověk za měsíc vydělá více než 10 000 Kč. Jestliže navíc zaměstnavateli podepíšete růžový formulář, budete při zmíněném výdělku odvádět daň zálohovou. Podepsáním onoho formuláře navíc lze uplatnit základní slevu na poplatníka, studenta nebo daňové zvýhodnění na vyživované dítě.

Zákon rozlišuje hned 11 druhů příplatků, brigádníků se však netýkají

Zákoník práce udává 11 příplatků, z nichž některé však slouží pouze osobám pracujícím ve veřejné sféře. Pokud pracujete v soukromém sektoru, můžete získat:

  • příplatek za práci o víkendu – 10 % navíc pro zaměstnance soukromého sektoru
  • příplatek za práci ve svátek – náhradní placené volno a 100 % příplatek
  • příplatek za práci v noci – příplatek ve výši 10 % hodinové mzdy
  • příplatek za práci přesčas – náhradní volno nebo 25 % z hodinového výdělku

Ačkoli příplatků zákon rozlišuje skutečně mnoho, osob, které pracují formou dohody o provedení práce, se bohužel netýkají. Těm vzniká nárok jen na odměnu za vykonanou práci přesně, jak to udává smlouva. Nezáleží přitom, jestli jste „povoláni do zbroje“ během víkendů nebo svátků.

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.