Vaši nemovitost může ochránit svěřenský fond i zástavní právo

Také s obavami každý rok nahlížíte do katastru, protože se snažíte předejít jednání majetkových podvodníků? Zčásti jde možná o přílišnou starostlivost způsobenou častými zprávami o pochybných praktikách v televizi. Ovšem bydlíte-li například v zahraničí nebo víte, že se delší dobu nebudete vyskytovat na své adrese, pak se určitě vyplatí si vše nechat zkontrolovat.

Koneckonců, předložíte-li na katastru občanský průkaz a zaplatíte 50 Kč, dostanete soupis veškerého svého majetku. A bohužel i cizího, stačí uvést jméno a rodné číslo toho, na něhož se ptáte. A právě toho podvodníci často využívají. A jak případným potížím předejít? Jednoduché možnosti jsou hned dvě.

Svěřenský fond pro vaše nemovitosti

Spravujete majetek, který vlastně vlastníte-nevlastníte. Také vám to zní jako nesmysl? Ale přesně takhle svěřenské fondy fungují. V našem právním systému jsou zakotveny teprve od roku 2014 a svého času je velice zpopularizoval politik Andrej Babiš. A co vlastně jde?

Stačí založit fond pod zvoleným jménem. Obvykle jsou k tomu potřeba tři lidé – zakladatel, správce a obmyšlený. Může však jít jen o dvě osoby, přičemž minimálně správci musí být dva. Stačí tedy zlanařit ochotného a důvěryhodného příbuzného. Najednou je váš majetek krytý před jakoukoliv změnou vlastníka, a navíc ho nemohou ohrozit ani exekuce.

Zástavní právo jako chytrá a nenápadná ochrana

Zástavní právo si na nemovitost dávají banky, které vám poskytly hypotéku. Pojišťují si tak, že se s nemovitostí nestane nic bez jejich souhlasu. Mnozí lidé si tak zástavní právo nenechávají vymazat ani po skončení hypotéky. Protože pošta pro banky se díky datovým schránkám jednoduše „neztrácí“ jako ta osobní.

Samozřejmě je také možné si na nemovitost cíleně malou hypotéku pořídit a užívat si tak veškerých výhod a ochrany. Bude vás to sice stát něco navíc, ale v mnoha ohledech je to jednodušší než vlastnit a spravovat svěřenský fond. A vaše nemovitosti tak budou v bezpečí před jakýmkoliv zásahem zvenčí.

Mít peníze je hezké. Orientovat se v této oblasti ještě důležitější. Pokusím se vám svými články pomoci.