Studium na vysoké škole výrazně zatíží rodinný rozpočet

Pokud nejste obdobným typem rodiče jako Ilona Říhová z populárního televizního seriálu Most! od tvůrčího dua Petra Kolečka s Janem Prušinovským, budete zřejmě nadšeni ve chvíli, kdy vám dítě oznámí své plány pokračovat ve studiu na vysoké škole. Tato skvělá zpráva má ovšem i své stinné stránky. Poměrně velké procento českých domácností se pak musí výrazně uskromnit nebo sáhnout na rezervy, které mohou v případě finanční krize chybět. V průzkumu veřejnosti čtyři z pěti rodičů přiznali, že jim studium potomka na vysoké škole citelně zasáhlo do rodinného rozpočtu.

Domácnosti kvůli vysokým školám šetří všude, kde se dá

Ve výše zmíněném průzkumu veřejnosti pořádaným společností ING Bank uvedly dvě pětiny rodičů, že studiu svého dítěte na vysoké škole musejí obětovat takzvané zbytné výdaje. Pod tímto označením se skrývá například plánovaná letní dovolená, návštěvy kulturních a společenských akcí nebo pořízení nového vozidla, pokud to staré ještě pořád slouží.

Dalších 40 % rodičů pak hledá úspory v běžném chodu domácnosti. Toto konání spočívá v tom, že nakupují potraviny, nápoje, kosmetiku a další prostředky ve slevách a akcích, mnohem častěji využívají nočního proudu a nekupují si dekorační prvky či kusy nábytku, které vyloženě nejsou potřebné. Průzkum dále ukázal, že mnohem úzkostlivější skupinou rodičů jsou v tomto směru ženy. Své obavy vyjádřila skoro polovina dotázaných maminek, zatímco muži s nimi souhlasili jen zhruba z jedné třetiny.

Jak zvládnout studium na vysoké škole z pohledu financí

Všechny kroky v předchozím odstavci jsou samozřejmě možné, nicméně z hlediska kvality života rodičů se jako ideální určitě nejeví. Jak tedy zařídit, aby studium dítěte na vysoké škole nijak zásadně neohrozilo rodinný rozpočet?

Odborníci se shodují, že nejlepší je začít se spořením na toto období už v útlém věku vašeho potomka. Pak je totiž daleko větší pravděpodobnost, že nárůst výdajů zvládnete bez větších potíží. Začátek se spořením alespoň v období středoškolských studií také není na škodu, nicméně už vám tak komfortní vstupní situaci nezajistí, a to zvláště v případě, že své dítě hodláte poslat na soukromou školu, kde jsou náklady o poznání vyšší.

Pomůže i práce potomka při studiu

Většina těch méně připravených rodičů předpokládá, že jejich dítě bude při nástupu na vysokou školu souběžně pracovat, čímž uleví jejich rodinné pokladně. Je ovšem otázkou, zda-li je tento způsob v dané chvíli skutečně žádoucí. Pokud se totiž dítě nebude plně soustředit na studium, hrozí, že kýženého vzdělání kvůli nedostatku času nikdy nedosáhne. A co si budeme povídat, poměrně velké procento studentů odejde z vysoké školy předčasně.

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.