Jak se má řešit zadlužení – ekonom nabízí léčbu Klausem 2.0

ministerstvo

Hlavní ekonom ING Vojtěch Benda byl hostem rozhovoru pro web Seznam zprávy. Zde hovořil mimo jiné o řešení současné neutěšené situace ohledně veřejných financí, a tak trochu na dálku radil vládě, co dělat. Co ekonom vládě Petra Fialy vzkazuje? Inspirovat se škrty Václava Klause v roce 1997.

Vláda není ve škrtech ambiciózní

Vojtěch Benda mimo jiné pro Seznam zprávy řekl, že vláda není dostatečně ambiciózní, co se škrtů státních výdajů týče. Zadlužení ale také inflace si vyžaduje úspory. Současná vláda Petra Fialy plánuje nejspíše úsporný balíček se škrty za asi 70 miliard korun. To je však dle Bendy málo ambiciózní. Jako příklad uvedl škrty vlády Václava Klause v roce 1997. Tehdy se ekonomická krize řešila také úspory. Ty pak byly také shodně asi za 70 miliard korun. V tehdejší době však výdaje státního rozpočtu dělaly asi jen 550 miliard korun, tedy mnohem nižší než teď. Pokud chce vláda alespoň trochu provést srovnatelná opatření, musí být škrty daleko vyšší. Ambice vlády jsou dle ekonoma ve srovnání s Klausovým balíčkem velmi malé.

Úředníci tehdy škrtli třetinu výdajů

Dle rozhovoru pro Seznam zprávy úředníci v roce 1997 šli položku po položce, a nakonec dokázali škrtnout třetinu svých výdajů. Bohužel dle Bendy, který byl od roku 2014 také poradcem tehdejšího guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka, jsou třeba úsporná opatření, která zabolí. Nikoli jen kosmetické změny a malé škrty, kterým se současná snaha vlády podobá.

Jak dlouho nás ještě čeká inflace

Vojtěch Benda byl také ekonomickým poradcem šéfa ČNB, který na sklonku svého mandátu musel také řešit bezprecedentně vysokou inflaci. Dle Bendy nebude inflace pryč hned. Čeká nás ještě dlouhá doba ve znamení vyšší inflace, byť již pozorujeme stagnaci či dokonce pokles. Že by zde byla nízkoinflační doba, jako před covidem, je dle Bendy spíše nepravěpodobné. Populace na světě stárne a pracovní síla se smršťuje, ale požadavky společnosti jsou pořád stejně vysoké, což v budoucnu dle ekonoma přinese další inflační tlaky. V důsledku toho bude muset být i měnová politika centrálních bank dlouhodobě přísnější.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/audio-podcast-agenda-vlada-by-mela-prijit-s-bolestivymi-skrty-jako-za-klause-rika-exradni-cnb-230076, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-cesko-by-se-bez-nich-neobeslo-presto-si-stezuji-ze-nemaji-zastani-220361#utm_content=ribbonnews&utm_term=vojtěch%20benda&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz

Náhledové foto – Pixabay