Jak poznat výhodný spořící účet

Spořící účet je velmi populární bankovní produkt. Jeho výběr však není dobré podceňovat. Dnes se zaměříme na klíčové parametry spořících účtů, které nám říkají detaily o tom, jak moc je pro nás výhodný. Pojďme tedy na to!

Úročení vašich peněz

První parametr asi nikoho nepřekvapí. Jde o úrokovou sazbu, kterou se nám za určitý čas zhodnocují naše peníze, které na spořícím účtu jsou. I zde je však potřeba dávat si pozor. Banky totiž zpravidla uvádějí tu nejvyšší možnou úrokovou míru. Na tu však nemusíte vždy a automaticky dosáhnout. Je tedy dobré si zjistit, s jakými podmínkami se tato nejvyšší možná úroková míra na spořícím účtu pojí. Často bývá tato sazba spjata s tím, že musíte aktivně využívat běžný účet nebo závisí na výši vašeho zůstatku na spořícím účtu.

Limity sazeb na určitou částku

Často se také stává, a proto je dobré přečíst si důkladně všechny podmínky, že banky si stanoví určitý strop. Tedy částku, nad kterou se již vaše peníze budou úročit jinou sazbou. Například Pokud budete mít na spořícím účtu 200 000 Kč a limit bude stanoven na 150 000 Kč, pak se vám bude právě 150 000 Kč úročit jednou sazbou a zbylých 50 000 Kč druhou, zpravidla nižší. Při výběru je tedy také dobré zohlednit to, jakou částku na spořícím účtu budete mít.

Poplatky na spořícím účtu

Dnes je již spořící účet často zřizován automaticky v závislosti na existenci běžného účtu u dané banky. V takových případech je vedení účtu nejčastěji zdarma. Ne však vždy. I na toto se musíte zaměřit, popřípadě zjistit, jaké podmínky se pojí s nulovými poplatky.

Další smluvní podmínky

Sem můžeme řadit věci jako například výpovědní lhůtu, odstoupení od smlouvy a podobně. Klasické věci, které se týkají závazku jako takového. Například výpovědní lhůta je na českém trhu velmi různá. Je tedy dobré si tyto podmínky vždy kontrolovat. Může to být totiž pár dní ale i až jeden rok.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.