Jak si založit živnost? Je to jednoduché

Začátky podnikání

Přemýšlíte o tom, že se pustíte do podnikání? Máte nápad na nějaký zajímavý produkt, nebo chcete začít nabízet své služby? V takovém případě je nejjednodušším způsobem zřízení živnostenského oprávnění. Jak na to a co všechno budete pro vyřízení potřebovat?

Jak si založit živnost

Předtím, než se do celého procesu pustíte, si rozhodně vše důkladně promyslete. Současná doba je poměrně nestálá a pokud se do podnikání vrhnete po hlavě, nemusí se vám to vyplatit. Jako ideální se proto může jevit třeba kombinace současného zaměstnání a podnikání.

Při založení živnosti je prvním krokem vyplnění takzvaného Jednotného registračního formuláře (zkráceně JRF). Formulář si můžete buď předpřipravit doma, nebo s jeho vyplněním počkat na návštěvu nejbližšího živnostenského úřadu, kde vám poradí.

Co všechno budete potřebovat

Pro úspěšné založení živnosti budete kromě formuláře potřebovat platný občanský průkaz. Pokud se místo vašeho podnikání nebo provozovna nebude nacházet na adrese vašeho trvalého bydliště, budete dále potřebovat doklad, který potvrzuje právní důvod pro užívání daných prostor. Stačit vám bude nájemní smlouva, souhlas vlastníka nemovitosti nebo výpis z katastru nemovitostí.

Při vyřizování živnosti je potřeba také uhradit správní poplatek ve výši 1 000 Kč. Ten můžete zaplatit osobně při návštěvě živnostenského úřadu nebo na Czech POINTu. Případně tak můžete učinit pomocí bankovního převodu nebo poštovní poukázkou. Doklad o úhradě je následně nutné přiložit k Jednotnému registračnímu formuláři.

Díky JRF se zároveň zaregistrujete na zdravotní a sociální pojišťovně a na finančním úřadu.

Začátky podnikání

Založení živnosti je v dnešní době otázkou okamžiku.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak si zvolit typ živnosti

Typ živnosti si volíte podle toho, v jakém oboru plánujete podnikat. Živnosti přitom můžeme rozdělit celkem na čtyři základní typy.

Řemeslné živnosti

Pro získání řemeslné živnosti je nutné disponovat určitým vzděláním nebo praxí. Řadí se zde například kováři, truhláři, kadeřníci či kosmetičky.

Vázané živnosti

U vázaných živností je potřeba doložit odbornou způsobilost a zároveň musíte dosáhnout určité praxe. Jako příklad takových živností můžeme uvést oční optiku či projektovou činnost ve výstavbě.

Koncesované živnosti

Jako koncese se označuje určité právo či oprávnění k provozu činnosti na daném území. Typickým příkladem koncesované živnosti je taxislužba nebo třeba provoz cestovní kanceláře.

Volné živnosti

Pro založení volné živnosti nepotřebujete žádnou odbornou způsobilost. Nemusíte tedy dokládat své vzdělání ani praxi. Pro takovou živnost se rozhodují například poskytovatelé marketingových služeb.

Začátky podnikání

Před zahájením podnikání si udělejte jasný plán.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak podnikat jako zaměstnanec

Spousta lidí se pro podnikání rozhodne v situaci, kdy jsou zaměstnaní. Výhodou je, že máte stálý příjem a zároveň si můžete zkusit přivydělat právě prostřednictvím své podnikatelské činnosti.

V tomto případě budete své podnikání vykonávat na vedlejší činnost, se kterou se pojí nižší platby za zdravotní a sociální pojištění.

Při podnikání v roli zaměstnance je však nutné myslet na jednu zásadní věc. Pokud budete podnikat v jiném oboru než váš zaměstnavatel, nemusíte mu nic ohlašovat. Pokud se však jedná o zcela totožný obor, musíte od zaměstnavatele nejprve získat písemný souhlas.

Jak podnikat na mateřské

Spousta žen právě na mateřské chytá novou múzu. Mladé maminky se tak mnohdy chtějí pustit do svého vlastního projektu a vyzkoušet si podnikání, zatímco vychovávají malé dítě.

Pokud jste před nástupem na mateřskou dovolenou pracovala, můžete během mateřské dovolené vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. Ta bude považována jako vedlejší zdroj příjmů, a vy tedy budete podnikat na vedlejší činnost. Hlavním zdrojem vašich příjmů je totiž v takovém případě takzvaná peněžitá pomoc v mateřství.

Pokud následně přejdete na rodičovskou dovolenou a doložíte oznámení o uznání nároku na pobírání rodičovské péče, budete moct dále pokračovat jako OSVČ na vedlejší činnost.

Jak začít podnikat, když mě vyhodí z práce

Dostali jste výpověď a nyní přemýšlíte, čemu se budete věnovat? Pokud už se nechcete nechávat zaměstnat a chcete se stát vlastním pánem, je pro vás právě podnikání na živnost skvělou volbou. V takovém případě je potřeba si vyřídit všechny potřebné náležitosti pro zahájení živnosti. Podnikání se pro vás v této situaci stane hlavním zdrojem příjmů, a tedy i hlavní činností.

Z toho plynou určité povinnosti. Mezi ty nejdůležitější patří povinná platba minimálních měsíčních záloh na sociální a zdravotní pojištění. Minimální záloha na sociální pojištění přitom v roce 2020 činí 2 544 Kč a na zdravotní pojištění 2 352 Kč.

Jak vidíte, zahájení podnikání rozhodně není nic těžkého. A jestliže si věříte, rozhodně to stojí za zkoušku. Možností, v čem podnikat a vydělat je hodně. Přece jen, pokud se vám náhodou nebude dařit, dá se živnost velmi jednoduše zrušit nebo přerušit, a vy se můžete vrátit do klasického zaměstnání.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.