Útočí Bitcoin na nové All time high a jak to bude s poplatky?

Bitcoin

Bitcoin v posledních dnech zaznamenává rekordní růst hodnoty. Za poslední měsíc vzrostl jeho cena bezmála o 20% a nezastavili ho ani americké prezidenské volby. Bitcoin tak nyní již zdvojnásobil svoji cenu v roce 2020 poté, co ve čtvrtek prudce zvýšil svoji cenu na více než 14 900 $, což je nejvíce od roku 2018. Také bitcoin dominance se posunula nad hranici 64,5%, což je úroveň, která byla naposledy viděna v červnu 2020. Problém ovšem nastal s přetížením sítě, což znamenalo že poplatky za transakce narostly o stovky procent, ani to ale Bitcoinu v růstu nevadilo.

Oznámení o vstupu Paypalu do Kryptoměn

Společnost PayPal bude od příštího roku umožnovat svým klientům kupovat, prodávat a držet bitcoin a další virtuální měny, zároveň s tím budou moc klienti Paypalu využívat kryptoměny a Bitcoin pro platbu a nákupy ve všech obchodech, které Paypal přijímají, což znamená síť více než 26 milionů obchodníků po celém světě. PayPal má po celém světě 346 milionů aktivních účtů, což znamená další posun k adopci Bitcoinu i pro běžné uživatele, kteří jsou již zvyknutí nakupovat online prostřednictví této platební metody.

Rok 2020 ve znamení nahoru a dolů

Celý rok 2020 tak bude mít pro Bitcoin, pravděpodobně šťastný konec. Po té co se na začátku koronakrize propadl o téměř 60% až na úroveň pod 4000 USD, málokdo asi věřil tomu, že bude stačit necelý půl rok a Bitcoin zase předvede světu nevídaný růst. Bitcoin tak zaznamenal významné zisky za toto období ve srovnání například s tradičními indexy, jako je Nasdaq, DAX30 a další, zatímco PayPal připravuje funkci krypto plateb, což ukazuje, že toto odvětví má určitě budoucnost, alespoň co se týká online plateb.

Bitcoin

Bitcoin: Zdroj obrázku Pixabay.com

Centrální banky pumpují peníze

Růstu Bitcoinu pomáhají i centrální banky, tím že pumpují další peníze do ekonomiky, například jen americká banka FED, napumpovala za poslední půl roku, bezmála 3.6 bilionu dolarů a další peníze se pravděpodobně uvolní po amerických prezidentských volbách, kde je ve hře další balíček až 2.2 bilionu od americké vlády. Pokud by pokračoval pokles ceny amerického dolaru, tak to samozřejmě nahrává v další růst ceny Bitcoinu.

Co bude dál s poplatky?

Vyšší využívání blockchain sítě bitcoinu jde ruku v ruce s vyššími transakčními poplatky za platby. Bitcoinové poplatky jsou nyní nejvyšší za více než dva roky a dosahují průměrně 10$ za transakci. Jediné řešení toho problému je Lightning Network. Masivní zavedení Lightning Network by poplatky za transakce srazilo na minimální úroveň. Problém je ovšem nedostatečná kapacita Lightning Network sítě, pokud se toto nevyřeší můžeme očekávat, že poplatky stále zůstanou v jednotkách USD, což samozřejmě dosti omezuje samotnou využitelnost Bitcoinu k běžném denním platbám.

Bitcoin: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.