Jak je to s prodlužováním nemocenské? Je to lepší, než si myslíte

Patří ke všeobecně rozšířeným znalostem, že nemocenská vám může být uznána až na dobu jednoho roku, resp. na 380 dní, protože prvních 15 dní platí zaměstnavatel. Ale co dělat potom, když se váš zdravotní stav i přesto všechno nezlepší?

Pokud ještě nechcete žádat o invalidní důchod, můžete si dobu strávenou na nemocenské významně prodloužit. O kolik to bude a jak se to dělá?

Jak si prodloužit nemocenskou

Neházejte hned flintu do žita, můžete si totiž požádat o prodloužení a to na tři měsíce. Ale pozor, úřadu trvá asi měsíc, než vaši žádost vyřídí, takže to udělejte včas. Končí-li vám nemocenská např. 20. října, pak svou žádost na Okresní zprávu sociálního zabezpečení (a to včetně posudku od vašeho ošetřujícího lékaře) dodejte nejpozději do 20. září, nebo ještě lépe o pár dní dřív.

A co po třech měsících? Pokud se stále na návrat do práce necítíte a lékař je s vámi zajedno, můžete tento proces několikrát opakovat a celkově tak na nemocenské strávit až 350 dní navíc. Ale pozor na již zmíněnou měsíční lhůtu pro schválení. Napište si ji do kalendáře a myslete na ni. Žádost lze doručit osobně i písemně.

Prodlužovaná nemocenská a nárok na pracovní místo

Jakmile vám pracovní neschopnost definitivně skončí, musí být vašemu zaměstnavateli úplně jedno, že jste si na ní pobyli o něco déle. Musí vám umožnit nejenom návrat do práce, ale také přímo na vaši pozici. Tedy samozřejmě za předpokladu, že tomu nebrání nějaké zdravotní důvody (typicky např. následky prodělané mrtvice).

Prodlužování nemocenské se tak rozhodně nemusíte bát. Naopak, může vám pomoci překlenout nepříznivé období ve vašem životě o něco lépe. A pokud se stane, že je vaše pracovní uplatnění snížilo minimálně o 35 %, pak rovněž doporučujeme zažádat si o invalidní důchod. To už je ovšem na jiný článek.

Mít peníze je hezké. Orientovat se v této oblasti ještě důležitější. Pokusím se vám svými články pomoci.