Jak je to s prodlužováním nemocenské? Je to lepší, než si myslíte

Patří ke všeobecně rozšířeným znalostem, že nemocenská vám může být uznána až na dobu jednoho roku, resp. na 380 dní, protože prvních 15 dní platí zaměstnavatel. Ale co dělat potom, když se váš zdravotní stav i přesto všechno nezlepší?

Pokud ještě nechcete žádat o invalidní důchod, můžete si dobu strávenou na nemocenské významně prodloužit. O kolik to bude a jak se to dělá?

Jak si prodloužit nemocenskou

Neházejte hned flintu do žita, můžete si totiž požádat o prodloužení a to na tři měsíce. Ale pozor, úřadu trvá asi měsíc, než vaši žádost vyřídí, takže to udělejte včas. Končí-li vám nemocenská např. 20. října, pak svou žádost na Okresní zprávu sociálního zabezpečení (a to včetně posudku od vašeho ošetřujícího lékaře) dodejte nejpozději do 20. září, nebo ještě lépe o pár dní dřív.

A co po třech měsících? Pokud se stále na návrat do práce necítíte a lékař je s vámi zajedno, můžete tento proces několikrát opakovat a celkově tak na nemocenské strávit až 350 dní navíc. Ale pozor na již zmíněnou měsíční lhůtu pro schválení. Napište si ji do kalendáře a myslete na ni. Žádost lze doručit osobně i písemně.

Prodlužovaná nemocenská a nárok na pracovní místo

Jakmile vám pracovní neschopnost definitivně skončí, musí být vašemu zaměstnavateli úplně jedno, že jste si na ní pobyli o něco déle. Musí vám umožnit nejenom návrat do práce, ale také přímo na vaši pozici. Tedy samozřejmě za předpokladu, že tomu nebrání nějaké zdravotní důvody (typicky např. následky prodělané mrtvice).

Prodlužování nemocenské se tak rozhodně nemusíte bát. Naopak, může vám pomoci překlenout nepříznivé období ve vašem životě o něco lépe. A pokud se stane, že je vaše pracovní uplatnění snížilo minimálně o 35 %, pak rovněž doporučujeme zažádat si o invalidní důchod. To už je ovšem na jiný článek.

13 komentářů

 1. Janča Odpovědět

  Dobrý den , jak je to prosím , když jsem nemocná už třetí rok a jsem na ÚP. Neberu žádnou nemocenskou a invalidní jsem nedostala, že jsem jen dlouhodobě nemocná. Musím dodržovat vycházky a peníze žádné.

 2. Janča Odpovědět

  Dobrý den, jak je to prosím, když jsem nemocná 3roky a na ÚP. Neberu žádnou nemocenskou a musím dodržovat vycházky. Invalidní jsem nedostala, že jsem jen dlouhodobě nemocná.

 3. gabriella Odpovědět

  Článek je pěkný, ale realita je úplně jiná. Prodloužení nemocenské mi bylo zamítnuto, vnutili mi invalidní důchod nejnižšího stupně, který mi po roce sebrali. Nedosáhla jsem na body, i když se mi zdravotní stav nezlepšil. Kdybych neměla úspory, tak se do „předčasného důchodu“ pasu. A ten mi byl samozřejmě patřičně krácen, zhruba o 2200,-. Takže tak to chodí v praxi!!!

 4. aja Odpovědět

  Není to úplně pravda,že si můžete nemocenskou po uplynutí 380 dnů po třech měsících opakovaně prodlužovat a tím si zajistit další prostředky.I mně po uplynutí 380 dnů po požádaní o prodloužení o tři měsíce MPSV /posudková komise návrh zamítla s tím,že si mám požádat o invaliditu.A v tento moment by to byl jiný článek a opravdu to byl neskutečný horor…..

 5. Martin Odpovědět

  Přesně před rokem jsem byl po roce nemocenské u posudkové lékařky a prodloužení mi bylo zamítnuto. Prý není jistota, že se do třech měsíců uzdravím a ať si klidně zažádám o inv. důchod. Jak by prý zdůvodňovala, kdybych se do třech měsíců neuzdravil, i když je ta možnost až 350 dalších dní. Takže jsem mazal do práce i s nedoléčenou slinivkou. Myslím si, že asi bývá zázrak když někomu prodlouží marodní.

 6. Petino Odpovědět

  Realita je naprosto jina nez tento clanek. Posudkova komise posila po roce lidi do prace bez ohledu na jejich zdravotni stav, mne musela obvodni lekarka uschopnit na rozhodnuti socialky i s horeckama a akutnim zanetem prudusek. Vubec jsem nevedela, co mam delat, socialka mne poslala na Urad prace a tam mi doporucila byt nemocna.

 7. Karel Odpovědět

  Článek – nesmysl jako mraky. Já si žádal o prodloužení neschopenky a neuspěl jsem. Žádost zamítnuta. O invalidní jsem si také žádal. Chybělo mně jakýchsi pár nesmyslných bodů abych na něj dosáhl. Když mně tedy neschopenka byla ukončena musel jsem jít do práce. Tam jsem jim zdělil, že můj zdravotní stav to ještě neumožňuje a žádal jsem vedení společnosti alespoň o neplacené volno do doby než budu moct nastoupit. Opět zamítnuto a donutili mě o ukončení pracovního poměru dohodou když nemohu dělat. Takže jsem nedostal ani korunu odstupného. Nyní již jsem pracovně aktivní a vidělám si měsíčně o 10 000 měsíčně méně. Jinou možnost práce neseženu. Když jsem chtěl nastoupit opět tam kde jsem dělal dříve neměli o mě již zájem. K zblití

  1. Karel Odpovědět

   To bylo asi tím, že jsem u nich dělal 25 let poctivou práci včetně nespočet přesčasů a už jsem se opotřeboval tak se mě chtěli vyměnit za mladého.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *