architect-1080589_1920

Postavit dům bude od nového roku zase o něco složitější

Každý potřebujeme někde bydlet a nesporným faktem zůstává, že ve vlastním se vždycky žije výrazně lépe. Jenže realizovat plány na výstavbu domu dnes rozhodně není žádná legrace. Dosáhnout na hypotéku není umožněno každému žadateli a ceny nemovitostí i jednotlivých stavebních komponentů neustále rostou. Tím ovšem překážky ještě nekončí. Od nového roku vstoupí v platnost vyhláška Evropské Unie, která říká, že stavební povolení získají jen projekty s téměř nulovou spotřebou energie. To samozřejmě přináší další výdaje, nehledě na to, že přibližně sedmina nových budov, které se dnes běžně staví, nevyhovuje novým standardům.

Stavby typu C končí, A a B jsou naopak v pořádku

Všechny nové domy budou muset od počátku roku 2020 vyhovovat přísnějších kritériím a nutno podotknout, že procházející stavby s energetickou náročností typu A a B dnes tvoří drtivou většinu realizovaných projektů. Tyto budovy jsou vytvářeny z kvalitních materiálů doplněných stroji a vybavením, které zajišťuje téměř nulovou spotřebu energie.

Ekologické smýšlení je fenoménem dnešní doby a Evropská Unie se tak snaží udělat další důležitý krok, jímž ovšem znepříjemní plány o vlastním domově přibližně 15 % českých obyvatel. Tolik lidí se doposud stále přiklánělo ke stavbám s energetickou náročností typu C. Pod si pod tímto označením vlastně představit? Jedná se o domy stavěné z nevyhovujících materiálů, potažmo doplněných nevhodným zařízením. Důvody vedoucí k těmto rozhodnutím jsou nadmíru jasné – úspora peněz.

Podle odborníků jsou obavy z vyšších výdajů mylné

Ti, co mají stavby typu C již postavené, si mohou v klidu oddychnout (alespoň prozatím). Ostatním ovšem nová vyhláška možná zásadně narušila plány. Převládá totiž strach, že si realizaci projektu nebudou moci dovolit. Odborníci se ovšem shodují, že cenový rozdíl se pohybuje v řádech desítek tisíc korun, což je prý z hlediska kompletní stavby zanedbatelné číslo. Lidem se navíc investice v průběhu let vrátí díky úspoře energie.

Pokud i tak raději volíte stavbu typu C, máte stále možnost se touto cestou vydat. Stačí si podat žádost na stavebním úřadu ještě v tomto roce. Směrodatné totiž není datum vydání stavebního povolení, jak se mnozí lidé mylně domnívají.

Faktory ovlivňující energetickou náročnost budovy

Pod pojmem „energetická náročnost budovy“ se skrývá množství energie, kterým je potřeba pokrýt veškerou spotřebu domu. Ovlivňuje ji kvalita izolace, vytápění, chlazení, ohřev teplé vody, osvětlení a vlhkost vzduchu. Spotřeba energie u stavby typu B pak musí být maximálně 70 kWh/m2.

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.

1 komentář

  1. Vendouch Odpovědět

    Stát nám bude diktovat co musíme.
    To je snad věc každého, kdo staví jak co chce.
    To je hnus co se tady děje…..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *