Jak falešní Ukrajinci na internetu okrádají důvěřivce

Kyberútok

Válka na Ukrajině je pro mnohé z nás nepředstavitelným utrpením tisíců obyčejných lidí. Situace se navíc nijak výrazně nemění. Konflikt míří k jakémusi zamrznutí, a v některých oblastech se boje dokonce stupňují. V souvislosti s válkou je třeba zmínit nejen přímé boje, ale také její další dopady. Mezi jeden z nich patří bezesporu uprchlíci. Těm se snaží především evropské státy pomoct. Většinou vše vychází a pomoc cílí na správná místa. Může se ale stát, že lidé v Evropě naletí. Na internetu je okrádají zloději.

Pošlete rychle peníze a pomozte

I tato je kožné charakterizovat tyto podvodné emaily. Většinou se v nich píše, že daná osoba uvízla v místě tvrdých bojů a potřebuje se rychle dostat pryč. K tomu se neobejde od nezbytné finanční hotovosti. žádá tedy o částku klidně i okolo 200 dolarů a více. Mluvčí policejního prezidia ostatně konstatoval pro Lidovky.cz, že s každou krizí jsou přímo spojené podvody. Ty na internetu jsou z hlediska realizace možná nejvýhodnější a nejefektivnější. Důvěřivců se najde stále spousta.

Podvodníci hledají místa nejhorších útoků

Logicky. Právě tady totiž lidé potřebují urgentní pomoc. Například píší z Doněcku, Luhansku nebo právě z Mariupolu, který je v posledních dnech značně medializován. Vyhledávají zkrátka místa, která jsou válkou hodně zasažená a poničená. Často pomoc poptávají pro děti. Ty samozřejmě vyvolávají v lidech nejvyšší možnou úzkost a solidaritu.

E-maily na tisíce adres

E-mailů zaslaných na různé e-mailové adresy bezesporu není málo. Naopak. Jedná se o statisíce zpráv. Do pasti se vždy nějaký ten důvěřivec chytí. Nejčastěji žádají tito podvodníci platbu prostřednictvím kryptoměny. Útočníci nemají fakticky žádné morální zábrany. Jejich jednání je odsouzeníhodné. Obecně je možné říct, že jde o podvodníky, kteří využívají situaci. Často přesedlali z covidu, tornáda nebo jiných lidských neštěstí na takové, které je nyní nejvíce medializované.

Podvodů je spousta, objasněných minimum

Úspěšnost odhalování zločinů v kyberprostoru je nízká. Policie navíc nedisponuje přesnými statistikami, které se jich týkají. Vše je dáno i tím, že podvedení lidé se mnohdy nějakým oznamováním činu na Policii ČR nezabývají. Tak jako tak, nejdůležitější je vědět, komu chce vlastně člověk přispět. Pokud neznáte adresáta, určitě peníze neposílejte. tato obrana je v podstatě jedinou možnou.

Zdroje info: https://www.lidovky.cz/domov/falesni-ukrajinci-podvody-lakaji-penize-podvodnici.A220509_111648_ln_domov_tmr

https://www.root.cz/clanky/podvodnici-zneuzivaji-valky-na-ukrajine-lakaji-udaje-a-podstrkavaji-malware/

https://faei.cz/pozor-na-podvodne-sbirky-na-pomoc-ukrajine/

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.