Zdražování dopadá silně i na studenty

Studentka

Inflace letí nahoru a ceny neustále – mnohdy doslova skokově – vzrůstají a dopady se samozřejmě nevyhnou ani vysokoškolským studentům. Jakým způsobem zvyšující se ceny na studenty konkrétně dopadají a co dělají školy pro to, aby jim pomohly?

Vysoké ceny energií

I vysoké školy se potýkají s navyšováním cen energií, v některých případech až o téměř sto procent. To nevyhnutelně pocítí i studenti ubytovaní na vysokoškolských kolejích, kteří tak musí čelit vlně zdražování. V některých případech by se dnes dalo kolejné srovnat s pronájmem malé garsonky a ceny se nezřídka pohybují v řádu vyšších několika tisíc na měsíc.

Řada studentů se tak každý měsíc potýká s problémem, kde vzít na ubytování. Ubytovací stipendium rozhodně nepokryje všechny náklady na bydlení. Do jisté míry lze situaci řešit prostřednictvím různých brigády, aby mohli své bydlení řádně zaplatit, koneckonců, tak to fungoval vždy. V porovnání s nedávnou minulostí se však přivýdělek stává nutností po stále větší počet studentů.

univerzitaFoto: Pixabay

Škola od školy

Nárůst kolejného se na různých školách liší, u některých z nich přijde zdražení na více než tisícikorunu, jinde se zvýší cena jen o pár desítek korun. Studenti si samozřejmě stále mohou požádat o stipendium na bydlení, a současně mohou žádat i o stipendium v tíživé situaci.

Na mnoha kolejích potom nabízejí studentům alespoň hmotnou pomoc, některé školy přebírají finanční odpovědnost za spotřebu elektřiny, jiné koleje nabízejí zase například praní prádla zdarma.

Podle ředitelky kolejí a menz Univerzity Karlovy paní Valdové není v tuto chvíli nutné, aby muselo neprodleně dojít k navyšováni stipendií. Ceny za bydlení pro studenty UK jsou stále nižší než pronájem malého bytu, a proto podle ní není aktuální navýšení finanční podpory studentů nutné. I studenti se ale musí vyrovnat s vyšší cenou potravin, dražším jízdným apod.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/studentum-po-jizdnem-zdrazily-o-stovky-mesicne-i-koleje-40396260

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/ceny-kolejne-univerzity-ubytovani-zdrazovani-energii.A220422_085923_ekonomika_rie?msclkid=49ea0715cfa111eca6bb452013689ef9

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.