Jak bude vypadat vládní zastropování energií

Petr Fiala

Vláda se odhodlala ke kroku, po kterém volala veřejnost i jiné politické strany. K podobnému kroku pak přistupují i další vlády po celé Evropě, zejména kvůli inflaci a vysokým cenám energií, které jsou významně ovlivněny útočnou válkou Ruska na Ukrajině a fungováním společného trhu EU s energiemi, který v době energetické krize nefunguje ideálně. Jak bude zastropování cen vypadat? Kolik ušetříte?

Zastropování silové elektřiny i plynu

Vláda Petra Fialy (ODS) rozhodla na mimořádném zasedání o zastropování cen silové energie na hodnotě 6 korun včetně DPH za kWH a plynu na hodnotě 3 koruny za kWh. Půjde o maximální možné ceny včetně daně, což by mělo spotřebitelů, tedy domácnostem, i malým podnikatelům, přinést maximální konečnou cenu okolo 7 až 9 korun za kWh. V letošním roce má toto opatření stát státní kasu asi 130 miliard korun. Zastropování by se mělo financovat alespoň z části ze zisků státních firem či mimořádné daně – takzvané windfall tax (daně z mimořádných zisků). Posledním zdrojem by pak měly být zvýšené příjmy z prodeje emisních povolenek.

Koho se bude týkat windfall tax

Společně se zastropováním cen energií přišla vláda také s mimořádnou daní ze zisku v některých odvětvích. Mělo by jít o firmy v energetickém průmyslu, bankovnictví a petrochemii. Windfall tax však ještě nemá konkrétní podobu a dle ministra Stanjury (ODS) by se měla začít diskutovat. Ministr pro idnes.cz řekl, že počítá s daňovým výnosem asi 70 miliard korun.

Zastropování by lidé měli poznat již v listopadu

Nové maximální ceny by měly začít ovlivňovat placené zálohy již v listopadu. Dodavatelé energií budou muset sami přepočítat zálohy. Změna však musí proběhnout změnou energetického zákona. Premiér Fiala (ODS) uvádí, že řešení je takové, aby jej podpořila i opozice. Nejsilnější opoziční hnutí ANO však reaguje na návrh odmítavě. Opozičníkům vadí výše nastaveného stropu, ten je prý i nadále vysoký. A kolik tedy zastropování ušetří lidem peněz? Dle serveru CNN Prima News a jejich výpočtů by u elektřiny mohlo jít při spotřebě 1,9 MWh za rok úspory kolem 1600 Kč měsíčně, při spotřebě s ohřevem vody či ohřevem a topení až 3 800 Kč respektive 9200 Kč. U plynu by pak se spotřebou jen pro vaření úspory mohly činit 124 Kč za měsíc, 1300 Kč za měsíc u spotřeby s ohřívám vody plynem a 5900 Kč za měsíc, pokud domácnost plynem topí.

Zdroj: https://cnn.iprima.cz/kolik-usetrite-po-zastropovani-ceny-elektriny-a-plynu-podivejte-se-na-modelove-priklady-186083, https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zastroovani-ceny-elektriny-vlada-domacnosti-firmy.A220912_054540_domaci_kop

Náhledové foto – Úřad vlády ČR

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.