Nové vakcíny začínají být dostupné i v ČR

vakcína

S příchodem podzimu se stává otázka přeočkování co nejvýznamnější části populace stále důležitější. Lidé, kteří s přeočkováním počítají, se ale vcelku logicky ptají, jakou vakcínou budou vlastně očkováni a zda je to pro ně v tuto chvíli skutečně to nejvhodnější.

Nové vakcíny

Přibližně 700 000 nových očkovacích dávek by mělo dorazit během tohoto týdne do České republiky. Nejnovější vakcínou se tak bude moci již brzy očkovat ve všech očkovacích centrech s tím, že k dispozici budou vakcíny od firmy Pfizer/BioNTech i od firmy Moderna. V současné době se očkování bude týkat především nově upravených očkovacích látek. Tato nová varianta očkování je vakcínou, které je upravená na kmen omikronu BA.1, který v ČR převážil na začátku letošního roku.

Očkování proti ještě novějším variantám koronaviru BA.4 a BA.5 potom odstartuje v nejbližší době, dle odhadu již kolem 19. září. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka jim však stále chybí schválení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) a i tyto zmíněné varianty začínají podle všeho ustupovat. Obě vakcíny ale budou poskytovat před očekávanou podzimní vlnou dobrou míru ochrany.

vakcína

Foto: Pixabay

Covid a podzim

Kromě toho, že jsou k dispozici nové vakcíny, však visí otazník nad nevyužívanými vakcínami pro první i druhé očkování v původní verzi, kterých je na skladě stále kolem pěti milionů dávek. Ty bude pravděpodobně třeba odepsat, byť je nutno přiznat, že situace, ve které byly objednávány, byla vskutku specifická a bezprecedentní.

I když je více než 60 % procent české populace proočkovaných, covidová čísla za poslední týden stále mírně stoupají. Covid je však stále víceméně pod kontrolou, s přibývajícím sychravějším počasím může ale mohou čísla zamířit rázně vzhůru a i když zprávám dnes dominují jiná témata, výsledkem může být další problém k řešení.

Zdroje informací: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/nova-vakcina-koronavirus-covid-19-v-cesku-aktualne_2209082230_ako

 https://eurozpravy.cz/domaci/zdravotnictvi/novymi-vakcinami-ockuje-pres-50-mist-tydne-prijde-700-tisic-davek.9a13cccc/

 Náhled obrázku: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.