Investice do poštovních známek má svá pro i proti

Sběratelství poštovních známek má velkou tradici ve světě, a v České republice jakbysmet. Jde však z pouhého sběratelství udělat něco, čím si vyděláte? Lze do poštovních známek efektivně investovat? Na to se dnes zaměříme. Pojďme na to.

Historie sběratelství

Již od počátku užívání poštovních známek jako prostředku platby za korespondenci, se našli lidé, kteří tato miniaturní umělecká díla sbírali. V počátcích šlo o šlechtu. V historii pak ještě více ovlivnili obchod s poštovními známkami židovští obchodníci. Začali je evidovat a odborně popisovat. Začaly tisknout katalogy, třídit známky do kategorií a pořádat aukce. Právě oni s nimi začali obchodovat. Šlo tedy i o jisté investování. To se však změnilo za nacismu, a hlavně za komunismu. Komunisté netolerovaly investice do poštovních známek, jelikož předtím to byla výsada hlavně šlechty. Sběratelství jako takové však tolerováno bylo.

Investiční poštovní známky

Určitě se nevyplatí investice do jakékoli poštovní známky. Je to něco jako s obrazy. Ani ty nejsou hodnotné všechny. Krajinka od souseda nebo malba od Kupky. To je trochu něco jiného. To platí i v případě poštovních známek. A které jsou tedy ty takzvané investiční poštovní známky? Tedy ty, které mají nějakou vyšší hodnotu? Jde především o nepoužité poštovní známky z Velké Británie 19. století včetně různých unikátních známek z britských kolonií. Dále poštovní známky ze spojených států amerických nebo některé čínské známky.  Obecně lze říci, že koloniální známky s vysokou nominální hodnotou nebo chybotisky. Ty stojí nejvíce. Pokud by se kvantifikoval podíl opravdu dobrých investičních známek, jde asi o jedno procento ze všech známek, se kterými se obchoduje.

České a československé známky

Těch máte doma možná hodně, avšak zklameme vás. Mezi investiční poštovní známky nepatří žádná česká ani československá poštovní známka. Hovořit lze možná o československém chybotisku 50/50. Avšak ostatní poštovní známky nepatří mezi nejdražší. Co za to může? Nejspíše hlavně fakt, že první poštovní známky jsou z let okolo poloviny 19. století. Oproti tomu první československá známka je z roku 1918.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.