Zákon nabídky a poptávky

Konečným cílem výrobců je vydělat peníze – získat více peněz, než kolik utratili na výrobu produktu. Spotřebitelé mohou chtít uspokojit svá přání a potřeby nákupem produktů, nebo si mohou koupit výrobky za účelem vydělávání peněz (prodejem produktů nebo použitím produktů k výrobě jiných produktů). V každém případě spotřebitelé obecně chtějí za zboží a služby platit co nejméně.

Chování spotřebitele

Na trhu určují hodnotu zboží a služeb akce výrobců a spotřebitelů. Producenti jsou ti, kdo ve skutečnosti určují ceny, ale činí tak na základě chování spotřebitelů. Pokud nikdo nekoupí produkt za určitou cenu, výrobce ví, že cena je příliš vysoká. Pokud ji někteří spotřebitelé koupí, ale nestačí na to, aby nakoupili všechno vyrobené, musí výrobci buď snížit cenu, nebo snížit nabídku.

Poptávka

Ochota spotřebitelů platit za výrobky se nazývá poptávka. I když existuje neustálá vysoká poptávka po produktu (například toaletní papír), jednotliví výrobci musí cenu udržet na nízké úrovni nebo ji spotřebitelé nekoupili od konkurenta.

Co se děje při stabilním ekonomickém růstu?

V rostoucí ekonomice roste spotřebitelská poptávka celkově více, než klesá. Vzhledem k rostoucí poptávce chtějí výrobci zvýšit nabídku. Za tímto účelem musí výrobci zvýšit spotřebu jiného zboží a služeb, včetně práce. To znamená, že existuje větší poptávka po pracovní síle, takže pracovní fond může celkově zvýšit cenu svého produktu (jinými slovy, lidé mohou za svou práci dostávat více peněz). Pracující lidé s vyššími příjmy mají více peněz na utrácení za jiné produkty, což ještě více zvyšuje poptávku. Pokud je poptávka dostatečně vysoká, cena některých věcí stoupá. Například, pokud je v letadle více cestujících, než jsou sedadla, mohou letecké společnosti zvýšit své ceny, aby snížily poptávku.

Nastává  recese

Historie prokázala, že ekonomika se nebude rozvíjet donekonečna – nakonec se na chvíli uzavře. Prodloužené období kontrakce je známé jako recese. Pokud recese trvá dostatečně dlouho a je zvláště závažná, je známá jako deprese. Existují různé druhy věcí, které mohou změnit průběh ekonomiky. V některých případech může být recese zahájena nadprodukcí – situace, kdy nabídka převyšuje schopnost země spotřebovat. Jedním z faktorů, který obecně hraje roli v recesi, ať už je příčinou či nikoli, je úroveň důvěry milionů spotřebitelů a výrobců. Pokud spotřebitelé přestanou cítit sebevědomí o své bezpečnosti práce nebo hodnotě svých investic, nebudou kupovat tolik věcí. V současné recesi mnoho lidí, kteří byli propuštěni, utrácí co nejméně, a mnoho lidí, kteří se obávají, že mohou být propuštěni, také šetří své peníze.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *