Registr dlužníků, můžete tam být i vy

Mohlo by se zdát, že do registru dlužníků se dostane ten, který seká všude dluhy a nestará se o ně. Nemusí tomu tak vždy být. Můžete tam být dokonce i vy. Stačí jakékoli prodlení či jakékoli nedoplacení. Dávejte si tedy pozor, abyste tam nebyli vedeni. Dnes si registry představíme. Jak se tam lze dostat?

Každý dluh se počítá

Do registru vás může dostat nezaplacený zapomenutý účet nebo každý jiný dluh. Přitom jde o vážnou situaci. Tyto registry pečlivě sledují ti, kdož by vám mohli v budoucnosti půjčovat peníze. Budete-li třeba žádat o úvěr či hypotéku, vězte, že se banka podívá nejprve sem. Vaši pověst u banky to tak může značně zhoršit. Díky jednou zapomenutému účtu se vám může například rozplynout sen o vlastním bydlení.

Jak se do registrů dostanete?

Přirozené je, že pokud máte dluhy, které nesplácíte, přibyde vaše jméno na některém dluhovém registru. Nemusí jít však vždy o tak křišťálově čistou situaci. Na tyto seznamy vás může dostat například nezaplacený účet u operátora nebo třeba nezaplacení za elektřinu. Někdo se totiž například při placení těchto položek řídí taktikou, že operátor či poskytovatel elektřiny nějaký ten měsíc počká. Do registru vás však může přivézt každý dluh, který je vyšší než 500 Kč a jste v prodlení déle jak 30 dní. Stačí tedy odložit platbu o měsíc, a již můžete mít problém.

Co při záznamu dělat?

Máte-li podezření, určitě si zkontrolujte registry a rejstříky. Pokud se zde najdete, ve většině případů jde o dluhy, které reálně existují. Je-li to tedy ve vašich silách, splaťte je. Někdy se však může stát, že se zde ocitnete buď kvůli jakékoli chybě nebo na základě zneužití vašich karet nebo platebních údajů. Sice se to stává v minimu případů, avšak nebojte se. Správci registrů s tím počítají a na žádost a po prokázání, že jde o omyl, lze váš záznam vymazat. Ještě jednou je však potřeba zdůraznit, že se takové případy moc často nevyskytují.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.