Invalidní důchod, pravidla pro rok 2019

Invalidní důchod, jeho výše nebo přiznávání, To jsou parametry, které jsou pro mnohé velmi důležité. Proto se dnes podíváme, jaká pravidla ohledně tohoto státem vypláceného příjmu platí. Pojďme na to!

Stupně postižení

Základní podmínkou pro to, aby vám byl přiznán invalidní důchod je posudek od posudkového lékaře, který vás uzná invalidním v jednom ze tří definovaných stupňů. Na čem tento stupeň závisí? Primárně na poklesu pracovní schopnosti s ohledem na postižení. Onen pokles se určuje dle objektivní míry, která by měla odpovídat vašim schopnostem, vzdělání a znalosti. Česká správa sociálního zabezpečení vás uzná invalidním až ve chvíli, kdy je pokles vyšší nežli 35 %, a to následovně:

a)       I. stupeň: pokles pracovní schopnosti od 35 do 49 %,

b)      II. stupeň: pokles o 50 až 69 %,

c)       III. Stupeň: pokles o minimálně 70 %.

Doba vašeho pojištění

Další podmínkou je účast na důchodovém pojištění. Bez splnění nelze invalidní důchod přiznat. Existuje však výjimka. Pokud se vám stane postižení následkem pracovního úrazu, zpravidla se doba účasti na pojištění nezkoumá. Pro všechny ostatní případy však platí, že za ně musí zaměstnavatel, či oni sami (OSVČ, podnikatelé) odvádět pojistné. Praxe pak osvědčuje tyto doby:

a)       osoba do 20 let: stačí méně než rok,

b)      20-22 let: minimálně 1 rok,

c)        22-24 let: minimálně 2 roky,

d)      24-26 let: minimálně 3 roky,

e)      26-28 let: minimálně 4 roky,

f)        osoby nad 28 let: minimálně 5 let.

Výše důchodu

Výše invalidního důchodu se pak nepočítá vůbec snadno. I tak se vám ale budeme snažit vysvětlit z jakých složek se skládá. Tou první je základní výměra, druhou pak výměra procentní. Základní výměru dostanou všichni. Jde o 3270 Kč pro rok 2019. Procentní výměra pak závisí na počtu let, po které jste pracovali, a průměru vašich bývalých hrubých příjmů za určité období. Pro tento rok jde o období 1986–2018. Konečně výši ještě konkretizuje stupeň vaší invalidity. A to takto:

a)       0,5 % ze výpočtového základu pro I. stupeň.

b)      0,75 % pro II. stupeň,

c)       1,5 % pro III. stupeň.

Následný konečný výpočet je následující. Průměr hrubých příjmů se srovná pomocí určených koeficientů, poté se redukují přes dvě redukční hranice a následkem toho dostaneme výpočtový základ. Složitosti se však nelekejte. Internet je plný kalkulaček.

43 komentářů

 1. Vladimír Lhotský Odpovědět

  Poskytování částečných invalidních důchodů,pro občany se sníženou pracovní schopností jsou naprosto v pořádku, ale měla by existovat důslednější kontrola.Hodně lidí to využívá jako přilepšení k platu a někdy velmi výrazně. Částečný ivalidní důchod uplatňují pro sníženou pracovní schopnost a přesto dál dělají stejnou práci jako před tím za stejný plat. Jenom dřív běhali víc po doktorech, mnohdy proto,že se jim tolik pracovat nechtělo. Tak mají oproti těm kteří na stejném pracovišti dělají stejnou práci mnohdy až o polovinu vyšší příjem a to je podle mého názoru zneužívání systému. A nejsou to řídké případy.

  1. petr Odpovědět

   Je vidět že jste neprošel procesem přiznání ID u ČSSZ jinak by jste napsal takové kravyny a pindy

   1. Vladimír Lhotský Odpovědět

    Vážený pane, špatně jste si přečetl,co jsem napsal už v prvních dvou větách.Pokud pro svůj zdravotní stav nemohu vykonávat dosavadní práci,.je naprosto v pořádku, že pro svůj zdravotní stav mám nárok na částečný invalidní důchod, abych nebyl finančně znevýhodněn, ale pokud mohu vykonávat práci kterou jsem doposud vykonával, za stejný plat, pak je tady rozpor. A proto jsem psal,že by měla být vyšší kontrola. Nemohu posuzovat jednotlivé případy přidělování částečných ID, ale mohu Vás ubezpečit, že znám dost případů z blízkého okolí, kde se to prostě děje.

    1. Ludmila Odpovědět

     Víte, s nemocemi pro který se ID přiznává je spojena také vyšší nemocnost, často i dlouhodobější PN. takže i kdyby takový člověk pracoval na plný úvazek dle možností jeho zdravotního stavu, aspoň mu důchod vyplní ty finanční výpadky v neschopnosti. A jestli si myslíte, že ID ve výši 8000,- Kč je na uživení při polovičním úvazku, tak si to jděte zkusit. Podotýkám, že mám odpracováno 38 let.

   2. Mirek jahodar Odpovědět

    Dobrý den. Za totace jte priznavali důchod invalidní při poklesu platu o jednu třetinu to jste zrušili, a nastavili jiný způsob, tak cochcete?

  2. Jindřiška Kučerová Odpovědět

   V něčem máte pravdu ,ale ne všichni toho zneužívají . Naopak toho kolikrát zneužívají zaměstnavatele . Jste nuceni dělat jak zdravější a oni na vás berou příspěvek od státu. Navíc první a druhý stupeň není žádné tito ,ono mít průměrné 6000 a brát k tomu dalších 6 za práci kterou děláte např za 6 hodin jako zdravý člověk . Bez toho prividelku by člověk nepřežil a navíc když budete mít jen smlouvu o Spolupráci tak se vám nenačítají další léta do důchodu takže v závěru důchod malej ,zdravý nemocnému nevěří není co závidět .Určitě by spousta vyměnila důchod za zdraví a normální placenou práci.

  3. Kat Odpovědět

   Posudkari jsou pitomi lekari, co nic neumi. Max. tak uradovat a to jeste spatne.,, Nemocneho zazrakem umi uzdravit od stolu.“ No, ono to nekdo neunese a muze se stat, ze se uradem Ceske spravy nekdo projde a zaseje tam zlo.Nedivil bych se a posudkaru nelitoval.

 2. Anna Odpovědět

  Dobrý den, jsem po těžké autonehodě již 20 let. Osm let jsem byla invalidou III.st., , nyní pobírám II.st,.. Není pro psychiku nejlepší zrovna pojem INVALIDA.Nehroutím se. Ale neni to žádný med, při hledání zaměstnání. Překonávat překážky, překonávat sama sebe. Někdy to stojí hodně sil. Padnete na kolena, ale musíte znova vstát a jít.

  1. Honza Mikulín Autor příspěvku Odpovědět

   Děkujeme za komentář a přejeme jen to dobré. Určitě to není lehké.

 3. Jarmila Svobodova Odpovědět

  Myslim,ze dotycny pise blbosti,pokud vim,tak ziskat i castecny ID neni jednoduche,znam lidi kteri maji velke zdravotni potize a duchod nedostali, jsou treba po rakovine, mozkove mrtvici apod.Lide kteri pobiraji jakykoliv ID jsou pod kontrolou lekaru, musi pravidelne dochazet na posudkove kontroly CSSZ. Jedine,kdo dostane ID bez problemu, jsou obcane Romove.Nase zakony jsou derave, uz jen to ze berou vysoke socialni davky,ktere nejsou podmineny zamestnanim.Uz 12 lete cikanske deti planuji kolik budou mit deti,aby nemusely chodit do prace.Nasi obcane si rozmysleji mit deti, oni jich maji jako kotata a pak jsou plne Detske domovy.Za komunismu museli pracovat dnes tuneluji penize od statu danovych poplatniku.Stoji nas velke penize,jako vsichni pilitici,

  1. Daniel Odpovědět

   Každej v hubě cikány.Vždy a za každých podmínek maj výhody.Vy jste všichni tam blbý .A to to ještě podpoří ten blb na hradě.

  2. Honza Mikulín Autor příspěvku Odpovědět

   Paní Jarmilo v článku jsou popsané obecné podmínky pro získání ID pro rok 2019. To, že to v praxi může vypadat jinak bohužel není naší vinou. A prosím netahejme do toho politiku 🙂

   1. Radek.F Odpovědět

    Dobrý den právě že ta politika za vše může,kdyby to bylo fér tak žádný částečný ID není měl by být hned 1.stupen ID.Ti kteří o tom rozhodují hlavně myslí na sebe,protože mi pro ně nejsme nic víc než odpad.Aby je zajímalo z čeho máme zaplatit nájemné léky atd.to už jim je všem uplně jedno.

 4. Jana Odpovědět

  Pán zas až takové blbosti nepíše já osobně znám spoustu lidí kteří berou ID a k tomu pracují a jsou vysmátí a nebo nepracují a jsou taky vysmátí. Ale to jsou právě ty paradoxi že někdo nemůže a důchod nedostane a naopak někdo může a není na tom zas tak špatně a důchod dostane. Nevím podle jakých parametrů se uděluje ID ale možná je to i trochu o hereckém výkonu pacienta, o štěstí a také hodně záleží na lékařích jaký Vám napíší posudek

  1. Ivana Odpovědět

   Přesně jak píšete někdo má opravdu ID takříkajíc zadarmo.Nechapu jak někdo může dostat důchod když ještě státu téměř nic neodvedl. Já na takový důchod III.st musím chodit do práce minimálně 3tydny v měsíci. Chápu když má opravdu člověk problémy. O nejhorších nemluvě ale jestli někdo ze sebe dokáže dělat chudáka a hrát lidem na city a oni jim to bastí? Myslela jsem že psychiatrovi lékaři jsou fundované osoby a že se nedají opít rohlíkem ale opak je bohužel pravdou.

  2. Pavel Odpovědět

   Jana
   Tak co Vám vadí, že invalidi se snaží pracovat, či že nepracují? Vy budete ta, která je bude kritizovat za cokoliv a čiší z vás závist. Invalida 1-2 stupně dokonce musí pracovat, protože pokud by nepracoval, tak by neměl starobní důchod ! Víte o tom vůbec? A většina invalidů pracuje v chráněných dílnách, kde jsou nižší nároky na pracovníky, protože mezi zdravou populací ze zdravotních důvodů pracovat nemohou – pracují na zkr. úvazky. Nepřál bych vám být invalidní, každý vidí těch pár korun, ale nikdo nechce vidět, jak jsou tyto lidé omezení jak v běžném životě, tak i v tom pracovním. Nemáte ani tušení, jako peklo – bolesti mnohdy musí překonávat různými Ibalginy a dalšími léky. Nevíte nic, jaký problém má mnoho invalidních lidí už jen ráno se rozhýbat a postavit na nohy. Hlavně že závidíte, ale onemocnění byste nechtěla že?

   1. Pítrs Odpovědět

    Pavle,dávám Vám za pravdu.Sám mám plný ID.Každé ráno bez ibalginu se nehnu,jsem poměrně mladý a zadlužený až do důchodu díky hypotéce na barák,to nikdo nevidí,tak samozřejmě práci mám…na vrátnici.Velké štěstí,že práci má i žena,protože vše co mám měsíčně a plus ID práskne na všechny poplatky.nevím,jestli je co závidět.

   1. Milan Pazdernatý Odpovědět

    Tady se nemluví o důchodu jako takovém.Nikdo ho asi ani nikomu většinou nezávidí,on opravdu není zadarmo.Mluví se o tom,že někdo si vyběhá invalidní důchod a potom dělá tu samou práci a často ve stejném kolektivu.Proč si tedy ten důchod vyběhal,.Jak to,že se mu dovolí dělat stejná práce bez omezení.Já osobně mám ZTP/P a důchod 3.stupně,jak rád bych ho někomu dal a žil jako před tím.Vše se dá,jen jedno ne.Řeči mnoha politiků o plnohodnotném životě invalidů.Bohužel ten neexistuje a nejde ničím nahradit.

   2. Kat Odpovědět

    Presne, najit takove lidi a nekompromisne zlikvidovat.“Kdyz nekdo kona nasili, jen nasili muze veci narovnat.Dobrota na to nestaci.

  3. alena Odpovědět

   Pokud někdo bere ID, je vysmátej a pracuje jako dřív, zamyslela bych se nad tím, kde si ho koupil.
   Korupce stále ještě žije, jinak by rozdíly o kterých píšete neexistovaly.
   Není to rozhodně o hereckém výkonu, to jak člověk vypadá je lékaři u LPK obvykle úplně šuma fuk (omlouvám se těm, komu zdravotní stav klienta šuma fuk není).

  4. Kat Odpovědět

   Kriteriem neni jen a pouze zdr. stav. Je fakt, ze vetsina posudkaru jsou smejdi spolecnosti, kteri nemocne lidi jeste vice zaslapou. Tito nelekari si nezaslouzi slusneho chovani.

 5. Marian Odpovědět

  Nevím co píšete za hovadiny ale zkuste si zajít a požádat o ID. Jestli si myslíte že když vidíte někoho kdo má ID a ještě k tomu pracuje, tak ho vidíte ve chvíli kdy mu je dobře ale když mu je nejhůř a leží doma, tak o tom vůbec nevíte, je to jenom závist lidí kteří si myslí že podle pohledu poznají že ten dotyčný to nahrál hereckým výkonem ale nikdo neví co tomu člověku je co bere za prášky a k kolikati doktorům chodí, navenek může vypadat zdravě ale nikdo už nevidí do jeho hlavy jeho bolestí. Tak vy kteří o tom nemáte vůbec šajnu tak prosím vás radši mlčte.

  1. alena Odpovědět

   Naprosto souhlasím. Na ID není snadné dosáhnout i když člověk má chronické problémy, které ho omezují v každodenním fungování. Potom začíná druhé kolo a to najít si práci, kterou zvládne (pracovat musí, kromě III. stupně invalidity, jinak bude bez starobního důchodu). Zkušenosti jsou takové, že krom chráněné dílny, kde jsou nejvíce postižení, jsou na ID kladeny téměř stejné nároky jako na zdravého člověka.
   Pokud by ID pracoval stejně jako dřív = jako zdravý a byl u toho ještě vysmátej, měli by se kritici zde zajímat o ty, kdo mu ID vystavili.

   1. Vlasta Valůchová Odpovědět

    Plně se k tomuto komentáři připojuji. Nemoc na mě není vidět, ale každodenní bolest bych nikomu nepřála. Dnes je mi 73 let a v plném ID jsem 25 let. Po úraze mám max. zúžený míšní kanál v oblasti celé krční páteře a k tomu mj. chronické onemocnění trojklanného nervu. Bez stálé rehabilitace (naštěstí se z mé rehab sestry stala má blízká kamarádka), už by byla moje životní situace podstatně horší – pokud to vůbec ještě jde. Každodenní bolesti nepřeji nikomu a věřte, že mi není co závidět. Tím samozřejmě nemyslím vás, ale ty, kteří tolik usilují o plný ID.

 6. Oldřich Odpovědět

  No horší jsou ti invalidé z určitých skupin, tedy od narození. Dále pak ti, co od mládí se na invalidy vzdělávají po příkladu lektorů resp. rodičů.

 7. Janina Odpovědět

  Paní Jano. přála bych vám absolvovat kontrlu u posudkového lékaře. Žádný herecký výkon předvádět nemusíte to jestli ho dostanete je rozhodnuto než vejdete dovnitř a vypadáto tak že se na vás pomalu ani nepodívá jen vám zdělí že to zamítli. S těmi Romy máte pravdu stát vymyslí zákon a než ho schváli tak oni už ví jak na něj vyzrát. S těmito lidmy by se mělo něco dělat ale oni si to vyřvou na to náš člověk nemá žaludek.Jen sklapne ocas mezi nohy a odkráčí znechceně pryč.K odvolání se rozhodne jen málo kdo a hlavně jen ten kdo má dobrý žaludek a pevné nervy

 8. Milan Odpovědět

  Jsem plně invalidní ráno vstanu odeberu krev s prstu a podle výsledku aplikuji inzulín, po snídani znovu odeberu krev a spolknu 8 tablet, pomoci teplé vody rozhýbu ruku a nohu po mrtvici změřím tlak a tep a podle výsledku aplikuji lák na tlak a zpomalení tepu protože moje srdíčko po dvou operacích má někdy podivné sklony k lenosti. Kápnu do oka namažu se nějakým ochranným krámem a v 10 jdu na zahrádku kde mi soused řekne že mi závidí, protože jde na odpolední. No a já jdu po hodince domu kde si lehnu a šetřím se na další den.

 9. Michal Odpovědět

  Se svoji trochou do mlýna
  Jsem po operaci krční páteře sešroubováni 3 obratlů .dopadla dobre ale 2x az 3x do mesice proste bolesti staci zvednout neco těžšího ,ofouknout. Rehabilitace si platím

  sam. A jako v prispevku výše uz mezi dveřmi bylo jasne ze mi bude odebrán.ID. vyšetření byla veeeelka fraška. Udržím moča stolici a dokázal jsem vyjmenovat cčeske prezidentyZnam lidi kteri jsou na tom podstatne hůře a take nepřiznali.Neni to stěžování Nekde je ale asi chyba.

 10. Jitka Odpovědět

  Čtu komentáře a je mi smutno z toho jak lehce dokážete odsoudit pracující invalidy. V. 1.a2.stupni musíte pracovat protože se vám nepočítá ani částka ani léta do důchodu starobního.Pokud máte práci jako invalida bojíte se jít marodit i když máte bolesti cpete do sebe léky aby jste to ten den vůbec dali na nějaké úlevy se nehraje! I invalida samoživitel musí platit nájem a z invalidního důchodu na to fakt nemá. Ty peníze jsou za ty bolesti které denně musíte zvládnout. Lidi važte si toho že jste zdraví a nezáviďte nemocným protože“ zdraví si za peníze nekoupíš“

 11. Oliv Odpovědět

  Je zajímavé. že zde nejsou zohledněny osoby, které jsou invalidní od narozrní, resp. s invaliditou od šlpoy. Je zajímavé, že pod článkem není nikdo podepsán – že ba objednávka od vlády?

 12. Blanka Her Odpovědět

  mám ID 2 stupně, pracuji 2 dny v týdnu , mám odpracováno 41 let s placením pojistného , každý den vstávám po kolenou z postele a trvá mi pul hodiny ,než se rozcvičím a zmátořím abych mohla existovat . Neni na mě vidět postiženi a proto jsou asi nenávistné pohledy ,když zastavím s autem na vyhrazeném parkovišti , věřte ,že bych raději hodila do práce naplno , byla zdravá a neměla žádné výhody,ale toto pochopí jen člověk s podobnými problémy , Pracovala jsem v chráněné dílně a už nikdy více !!! Vůbec nebrali ohled na ID ,práce stejná jako bez ID . a peníze — minimální mzda a když jsem se ozvala , tak mi bylo řečeno co bych chtěla ,když mám důchod , to jsou moje zkušenosti s prací ..ale všichni zaměstnavatelé nejsou stejní , mám práci mimo chráněnou dílnu , slušnou mzdu a jsem zatím spokojená Blanka

 13. Petr Odpovědět

  tak pro ty všechny, co závisí Id, tak bych jim dal na nohu elektrickéj obojek ( paralyzér) a v deset hodin bych jim začal pouštět impulzy, tak jako v zázrakách přírody hráli Maroš s Kořenem fotbal a ještě by za sebou mêli vrchní sestru (makám v nemocnici), co by do nich šila, aby tam dali dvojku (rychlost). Měl jsem zkrácenou pracovní dobu na 6 hodin, ale jen půl roku, co jim odešli lidí (ti co měli rozum) tak jsem dostal osmičky a dvanástky a vůbec je nezajímalo ňákej ID. Žeru mydokalm střídavě s brufenem ( ibalgin je pro děti). Jen proto, aby vrchnost byla spokojená. Coconuti nahoře ( dutohlavové) ještě vymysleli, aby jsme si kupovali nový auta (mám Tipo rv 91) a na nový nedosáhnu do důchodu, ani po důchodě, jak se zvedá nájem a energie, potraviny a pohonné hmoty, poplatky za modré zóny, za komíny, za psy(už chybí je za kočky a blechy) ať jdou ke hnoji

 14. Vladimír Odpovědět

  Zdravím všechny zdravotně omezené a v invalidním důchodu. Plně s Vámi cítím a vím o čem píšete. Mám 8 nemocí a jsem hodně omezen a i přesto, že jsem měl spoustu vyšetření a posudků tak si se mnou u posudkového lékaře doslova v….li p…l. I přesto, když se ráno probudím a nejsem schopný pohybu, natož vylézt z postele a musím 1-2.hodiny procvičit celé tělo, abych mohl vůbec fungovat, tak si nedovedu představit kde na mě budou slavnostně čekat až se budu moct dostavit do práce.Přesto jsem nedostal žádný stupeň omezeni, takže super v našem státě.

 15. Vladislava Odpovědět

  Já mám ID 2.stupeň, a musím chodit do práce…protože syn studuje na VŠ a já jsem samoživitelka , musím platit nájem a důchod 7 400,- je opravdu málo….jsem po 3 operacích páteře kterou mám sešroubovanou, takže mám omezení v pohybu, těžké astma …a po rakovině a dalších 2 těžkých operacích….musela jsem si udělat rekvalifikaci, abych alespoň mohla dělat lehčí práci jelikož na 3 stupeň jsem pořád málo nemocná ,jsem ale šťastná , že můžu ještě pracovat na pár hodin jako AP ve školce ,dříve jsem byla prodavačka. Věřte , že bolesti mám každý den a bez léků bych to nezvládla .Podle posudkové lékařky se přece musíme naučit s bolestí žít …to mě dostalo . Tak asi tak……

 16. NADKA Odpovědět

  JSEM 2 ROKY V INV.DUCHODU 1. STUPNE MAM NEMOC KDE MI POMALU ODUMIRA MOZEK. KDYZ DOSTANU ZACHVAT TAK NEVIM JAK SE JMENUJI KDE JSEM POKALIM SE A VIDIM SE NAD SEBOU A PRED OCIMA MI LETI CELY MUJ DOSAVADŃI ZIVOT CO JSEM PROZILA. NEMOHU SE ANI POHNOUT OCHRNU. POKUD MI NEKDO NEPODA PRASKY NEVIM O SOBE. PAMET JE NA BODU MRAZU NIC SI NEPAMATUJI ANI KDE TY PRASKY MAM, I KDYZ JE MAM UZ 2ROKY NA STEJNEM MISTE A STALE PRI RUCE. NEDOVEDU SI PREDSTAVIT JESTE K TOMU PRACOVAT!!!! BERU 6000KC A NAJEM MAM 14000KC JSEM PORADNE ZADLUZENA ABYCH MELA STRECHU NAD HLAVOU ZA DEN SNIM JEDEN ROHLIK NEBO JOGURT PODLE TOHO KOLIK MAM U SEBE TEN DEN DROBNYCH. KOMISI TO NEZAJIMA ANI SOCIALKU A CO TED? NECHCE SE MI ZIT. TAK RADA BYCH SE VRATILA DO PRACE ALE NIKDO ME S TOU DIAGNOZOU NEVEZME TAK CEKAM AZ SKONCIM.

  1. Eduard Odpovědět

   Plně vás chápu .Ti co sedí u té komisi by si to měly zažít aby konečně pochopili lidské utrpení. A na jejích místě by tam měl sedět člověk, který má lidské chápání.,A ne buran Který se nese ,jako generál po bitvě.Jsou to hovada a ne lidi této společnosti.Přejí vám at se na vás usměje štěstí.

 17. Roman Odpovědět

  Po přečtení této diskuze,se musím vyjádřit k lidem ,kteří si myslí,že ID se rozdávají na potkání a ,že si je někdo koupí.Pokud nemáte chronickou diagnozu ,která se dá v dnešní době hravě prokázat,a nezapadáte do tabulky vytvořenou speciálně pro nemoci ID nedostanete.Můžete mít kohokoliv,ale každé 3 roky chodíte na přeskoumání ,kde nezávisle na sobě hodnotí více specializovaných doktorů,kteří se k vaší diagnoze vyjádří.Před kontrolou máte speciální vyšetření v nemocnicích,kde není jeden lékař.Pokud bych si chtěl podplatit všechny lékaře v četně posudkových lékařů,tak mě Vážený závistivý chytrolíne poraď jak to uděláš ? Jsem po 6 operacích ,mám ID 2 a pokud nechci chcípnout v 57 rokách stále vykonávám práci stejnou jako zdravý lidi,můj zdravotní stav neodpovídá,lezu domů po čtyrech a čekám až padnu.Taže pánové a dámy ,pro můj zdravotní stav nemohu vykonávat práci ,kde jsem pobíral plat 45000kčNyní se musím spokojit s prací ve fabrice za za třetinu svýho původního platu.Ty lidé kteří závidí invalidům,, by se měli zamyslet nad sebou.!! Moje rada ,pokud jste zdravý,můžete si najít práci snů a nemusíte závidět těch ušmudlaných 6.300 kč

 18. ..... Odpovědět

  Je pod lidskou důstojnost se takto domáhat a nechat ponižovat, pokud je posudkový lékař erudovaný, zkušený tak proboha by měl umět rozpoznat člověka, jelikož tělo mluví pravdu nemocného versus simulanta a podle toho jednat, ale ono je to složité když i posudkáři se neštítí si vzít 20.tis.úplatek aby dotyčnému „vyhověli“. pak tam dojde opravdu nemocný a je namydlený na něj už se nedostane. Katastrofální stav v této tak citlivé oblasti, kdy tento nechutně mizerný způsob posuzování zdravotního stavu má fatální důsledky pro lidi, kteří za svou nemoc nemůžou ,protože se s ní už narodili. A přesto jsou hodnoceni jako zdraví lidé. ALARMUJÍCÍ SITUACE!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *