Důchod

Co víte o sociálním pojištění?

Co všechno víte o sociálním pojištění? Víte, z čeho se skládá? Kdo ho platit musí a kdo ne? Odpovědi na tyto otázky a nejen ty, se dozvíte v následujících řádcích.

Důchodová část sociálního pojištění

Sociální pojištění se skládá z důchodového a nemocenského pojištění a každá z těchto částí se váže na jiné sociální dávky a také je každá dávka v jiné výši. Důchodové pojištění se platí ze zdanitelných příjmů a to povinně.  Je totiž součástí důchodového systému a vstupuje do výpočtu starobního důchodu.  Při výpočtu důchodu je pak důležité nejen to, jaká byla výše vaše sociálního pojištění, ale i počet let, kdy jste odváděli sociální pojištění.

Nemocenská část sociálního pojištění

Další část sociálního pojištění je tedy pojištění nemocenské. U zaměstnaných osob se nemocenské pojištění platí automaticky a to v rámci sociálních odvodů. U osob samostatně výdělečně činných není nemocenské pojištění povinnost. Pokud si nemocenské pojištění platíte jako OSVČ nebo je vám strháváno jako zaměstnanci, je základem pro výpočet a případné vyplacení různých sociálních dávek např. nemocenská či peněžitá pomoc při mateřství.  Kromě důchodového a nemocenského pojištění je součástí sociálního pojištění ještě i příspěvek na státní politiku zaměstnanosti.

Kdo sociální pojištění platí?

Jelikož sociální pojištění není jako takové povinné, v praxi se můžeme setkat s řadou osob, které si sociální pojištění neplatí a ani nemusí.  Mezi takové osoby patří třeba osoby bez zdanitelných příjmů např. nezaměstnaní bez registrování na úřadu práce. Tyto osoby si musí zaplatit jen zdravotní pojištění. Dále do této skupiny osob neplatících sociální pojištění patří i nepracující studenti, starobní důchodci, osob, které pracují na DPP nebo DPČ do limitu. Při výkonu OSVČ jako vedlejší činnosti, pokud máte hrubý zisky do limitu, také sociální pojištění platit nemusíte. Stejně tak při kapitálových příjmech nebo příjmech z nájmu, sociální pojištění nutné platit není.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *