Indie je nejlidnatější zemí světa. Kdy se z ní ale stane velmoc?

india

Podle odhadů OSN v minulých týdnech převzala Indie od Číny pomyslný titul nejlidnatější země světa. Počet obyvatel Indie je nyní 1,425 miliardy. Mnozí se proto zamýšlejí nad tím, zda lze Indii považovat za skutečnou velmoc. Pokud na věc nahlížíme z globálního hlediska, dojdeme k závěru, že k této pozici zemi přece jen ještě kousek chybí. Předpoklady k tomu ale má a bude zajímavé sledovat, jak v následujících letech dokáže naplnit svůj potenciál.

Indie vs. Čína

Při úvahách o Indii se nelze vyhnout srovnání s Čínou, kterou na pozici nejlidnatějšího státu světa vystřídala. Čínská ekonomika je v současnosti druhá největší na světě, ta indická pátá. Čína je dnes na špici v zavádění mnoha špičkových technologií, Indie v tomto ohledu přece jen zaostává.

Také čínská armáda je považována za skutečně špičkovou bojovou sílu, ta indická se jí zatím v mnoha ohledech nevyrovná. Jsou však některé náznaky toho, že z dlouhodobého hlediska dává větší smysl sázka na Indii.

mumbai

Foto: Pixabay

Rozhodne demografie?

Jde především o to, že Indie má mnohem příznivější demografii. Zatímco Čína stárne a v brzké době nevyhnutelně pocítí problém se svým důchodovým systémem, Indie má mnoho mladých lidí, kteří mohou v následujících dekádách táhnout ekonomický růst. Ten je v případě Indie již dnes jeden z největších na světě, konkrétně roste indická ekonomika o více než 6 procent ročně a minimálně v následujících 5 – 10 letech by se na tom podle odhadů nemělo nic měnit.

Ekonomický růst se projevuje v investicích do infrastruktury, do zdravotní péče apod. To potom zpětně napomáhá i ekonomice. I Indie má samozřejmě své problémy, například jí poměrně vážně zasáhl covid, má ale všechny předpoklady k tomu, aby se světovou velmocí v blízké budoucnosti skutečně stala.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/indie-populace-demografie-rust-ekonomika-cina-prinos.A230511_133901_eko-zahranicni_jla

https://www.dw.com/en/as-india-overtakes-china-on-population-is-there-an-economic-bonus-attached/a-65459162?fbclid=IwAR2J_4fNTZK-W80eoZc34nEmWg6wEuMbs3BcojYFZ0-uAdtLoKOa0LaNHhU

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.