Tři sazby DPH na tiskoviny. Nesmysl, který situaci ještě více komplikuje

Noviny

Vláda se snaží najít úspory prakticky všude. Často především na DPH. Právě dani z přidané hodnoty podléhají prakticky všechny produkty, které se prodávají. Mnohdy je ale v některých segmentech tato daň různá. Proč, když se vláda holedbala tím, že celý systém dokonale zpřehlední a sjednotí? Těžko pochopit. Nesmyslné je zdanění obyčejné vody. Zatímco ta z kohoutku je zdaněna DPH ve výši 12 %, na balenou se vztahuje 21% DPH. Proč? Podobně je to i u tiskovin, kde existují tři sazby, a to 0, 12 a 21 %.

Knihy jsou nejlepší, nebudeme je danit

Hlavně Markéta Pekarová Adamová se hodně stavěla za knihy a bránila je do roztrhání těla. Mimo jiné brojila proti vínu. Když tichá vína nepodlehnou spotřební dani, na knihy se nebude vztahovat DPH. Ano, knihy nepochybně představují studnici moudrost. Bohužel ale ne všechny. Mnohé nestojí za nic, nicméně lidé je čtou. Může jít klidně o demagogii a nějaké zcestné teorie. To nevadí, DPH bude nulová. Smutné řešení se vším všudy.

Časopisy pouze s 12% DPH

Super, časopisy v tištěné podobě jsou osvobozeny od vysoké 21% daně. Můžeme si je kupovat za solidní peníze. Proč? Třeba takové porno časopisy? Co nám takový časopis dá více než noviny, jež jsou v nejvyšší sazbě? Opět velmi nepromyšlené jednání a závěry. Mnohé časopisy rozhodně kvalitativně nedokážou splnit ani velmi přízemní kritéria.

Za noviny si člověk připlatí

Zřejmě nejnáročnější žurnalistika vztahující se k dennímu tisku je ceněna. Respektive se na ni bude uvaleno oněch 21 % DPH. Člověk logiku věci tak nějak nechápe. Možná je tím myšleno to, že za noviny, jež vychází denně, se vybere více.

V době digitalizace médií jde o nesmyslné řešení

Audioknihy, e-knihy, online magazíny, online noviny. Toto všechno je realita. Pokud si člověk chce přečíst prémiové články, stejně si připlatí. To samé platí i o knihách. Sazba daně by tedy rozhodně měla být jednotná. Veškeré hádky o různých hladinách DPH jsou naprosto liché a zbytečné!

Zdroje info: Autor, https://www.mediaguru.cz/clanky/2023/05/dph-na-noviny-se-zdvojnasobi-casopisy-zustavaji-v-nizsi-sazbe/, https://cnn.iprima.cz/ceske-noviny-kvuli-vyssi-dph-zdrazi-jeste-letos-rikaji-vydavatele-mluvi-i-o-zaniku-346864

Náhledové foto: Pixabay  

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.