Hertz – jednička mezi autopůjčovnami – oznámila bankrot

O tom, jak strašnou silou zasáhla globální pandemie koronaviru Covid-19 cestovní ruch, již bylo napsáno hodně. Ještě mnohem více o tom ale napsáno teprve bude, neboť mnoho firem navázaných na tento segment právě teď dohání dosáhlo bodu, odkud není návratu. A zdaleka se to netýká jen malých rodinných hotýlků nebo restaurací. I firma, která je ve svém oboru podnikání jedničkou na trhu, může zbankrotovat. Právě tak, jak se to nyní stalo autopůjčovně Hertz.

Nestarší i největší

Bez loga globální sítě autopůjčoven Hertz si lze jen těžko představit letištní haly, nádraží, či lobby velkých hotelů. Přesto si právě na to budeme asi muset zvyknout. Největší autopůjčovna světa totiž 23. května 2020 ohlásila v důsledku ztrát způsobených koronavirovou pandemií bankrot.

Hertz byl však nejen největší sítí autopůjčoven na světě, ale také jednou z nejstarších. Společnost byla založena v roce 1918 Walter L. Jacobsem. Své jméno dostala o 5 let později, kdy jí odkoupil John Daniel Hertz, obchodník se slovenskými kořeny.

01_HertzZdroj obrázku: Wikipedia Commons

Zlomený vaz

Před svým bankrotem měl Hertz pobočky ve 150 zemích světa, 12 400 poboček a zaměstnával na 38 000 zaměstnanců. Značka Hertz byla společností nabízena i ve formě „frančízy“. Současně se však firma také již před pandemií potýkala s dluhem ve výši téměř 24 miliard dolarů. Na účtech firmy se přitom nacházela asi miliarda dolarů. Finanční problémy v posledních letech odrážely mimo jiné i přesun zájmu od klasických autopůjčoven ke sdíleným službám typu Uber.

Restriktivní opatření a doslova brutální omezení cestování ve většině regionů naší planety tak nemohla na Hertz nedopadnout. Ze dne na den se zisky společnosti propadly de-facto na nulu. K 16. květnu byl jmenován nový generální ředitel, propuštěno bylo 10 000 zaměstnanců, zastaveny nákupy aut a na naprosté minimum omezeny ostatní nákupy.

Vedení firmy však otevřeně deklarovalo, že pouze dohoda s věřiteli či vládní výpomoc může firmu zachránit před krachem. To se ale nestalo, Hertz nebyl schopen splácen své závazky a k 23. květnu požádala firma podle amerického zákona o bankrotech o restrukturalizaci.

Mimoamerických aktivit společnosti (včetně Evropy, Austrálie či Nového Zélandu) se výše uvedené opatření přímo nedotýká. Zajímavé ale bude sledovat, jak se bankrot Hertzu dotkne automobilového průmyslu, již tak postiženého pandemickou krizí.

Hertz provozuje flotilu půl milionu vozů a jeho strategií bylo nabízet vždy v maximální míře nejnovější modely. Byl tak pro automobilky velmi významným zákazníkem. Stejně tak bude trh s automobily zdeformován očekávaným masivním výprodejem aut, který bude nezbytnou součástí jakékoliv restrukturalizace.

Zdroj náhledového obrázku: Wikipedia Commons

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.