Návrh měnící bodový systém pro řidiče

Výměna řidičáku

V minulém týdnu jsme zaregistrovali, že návrh ministerstva dopravy, jímž se mění bodový systém pro řidiče, ale i další věci spojené s pravidly silničního provozu, míří ke schválení na vládu. Pokud by prošel pokračovala by jeho cesta do parlamentu. Dnes se na tento návrh podíváme zblízka. Co by řidičům přinesl za novinky?

Změny bodového systému

Změny systému udělování bodů za přestupky a jiná porušení pravidel silničního provozu. To je stěžejní část návrhu. Tento systém, zavedený v roce 2006, totiž zaznamená největší změny od svého vzniku. Nyní totiž existuje postih spočívající v udělení dvou, tří, čtyř, pěti či sedmi trestných bodů. Nynější návrh z dílny ministerstva dopravy však počítá se zjednodušením. Za porušení pravidel by šlo získat dva, čtyři či šest bodů. Přestupky a jiná provinění by tak byla rozřazena do tří místo pěti skupin. Maximum by bylo stále 12 bodů. Opakované porušování „šestibodových“ pravidel by platil princip dvakrát a dost. U „čtyřbodových“ pak třikrát a dost.  Přehled pokut a bodů ukazujeme na přiložené grafice ministerstva dopravy.

Zdroj obrázku: stránky Ministerstva dopravy ČR (grafika přestupků)

Méně bodů pro začátečníky

Maximum dvanácti bodů se však nebude vztahovat na začátečníky. Tedy na osoby, bez ohledu na jejich stáří, které mají řidičské oprávnění kratší dobu než 2 roky. Právě po tuto dobu bude totiž jejich maximum pouhých šest bodů. Překročí-li tuto hranici, dostanou zákaz řízení.

Vyšší rychlost na dálnici

Návrh také počítá s podstatnou změnou, která se dotkne téměř každého řidiče. Počítá totiž se zvýšením maximální povolená rychlosti vozidla na dálnicích. Z nynějších 130 km/h o deset kilometrů za hodinu více. Ministerstvo nicméně deklaruje, že zvýšení na 140 km/h by nebylo plošné a využilo by se jen na nových, zmodernizovaných úsecích českých dálnic. I tak však půjde o zásadní změnu v systému.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.