Finanční gramotnost: 5 tipů, jak nežít od výplaty k výplatě

02_uspory

Mnozí si ve svých novoročních předsevzetích dali závazek začít šetřit. Patříte do této skupiny také? Jak vám to zatím jde? Šetření patří k základům finanční gramotnosti. Ta se však ve škole často neučí. Přesto je jednou ze znalostí a dovedností, kterou v životě potřebujeme nejvíce.

Finanční gramotnost je vlastně soubor znalostí a dovedností, které nám umožní lépe porozumět světu financí. Díky tomu pak umíme zacházet s penězi, ať už si vyděláme, kolik chceme. Bohužel, v našich končinách je ale úroveň finanční gramotnosti nedostatečná, což se odráží například i na míře zadluženosti a exekucí. Není ale těžké svoje znalosti ohledně financí zvýšit a naučit se s nimi lépe zacházet. Jak na to?

1.    Přemýšlejte o svých financích

Hodně lidí se příliš nezabývá tím, jakým způsobem nakládá se svými penězi. Ono totiž nestačí peníze pouze vydělat, ale je třeba i správně utrácet. Základem je rozdělit si svůj příjem na pravidelné a nečekané výdaje.

Jedním ze způsobů, jak celou výplatu hned neutratit a nedostat se do minusu, je mít přehled o pohybu peněz. Běžný účetBěžný účet má dnes již každý, k němu se váže také internetové bankovnictví a mobilní aplikace. A právě ty vám dokážou říct i to, kolik měsíčně vyděláte a kolik a za co utrácíte. Stačí se nad tím jen zamyslet a hned uvidíte, kde utrácíte více, než byste museli.

2.    Mějte finanční rezervu

Podle průzkumů České bankovní asociace si finanční rezervu sice tvoří většina Čechů, zato vůbec ne v dostatečné míře. Ideální je, když vám vaše rezerva pokryje výdaje alespoň na půl roku. Způsobů, jak si finance správně rozdělit, je hned několik. K těm nejběžnějším se využívá pravidlo 10/20/30/40. To znamená:

  • 10 % na finanční rezervu – alespoň 10 % zvýplaty byste si měli měsíčně odkládat stranou. Ideálně hned, jak vám peníze přistanou na účtu.
  • 20 % na dlouhodobá aktiva – dlouhodobá aktiva si rozdělte na 2 části: spoření na stáří a rezerva pro případ výpadku příjmu. Tady je možnost vložit peníze například na penzijní spoření nebo vhodně zvolené životní pojištění. Samozřejmě ale můžete zvolit i jiné formy investic.
  • 30 % na finanční závazky – především pak splátka hypotéky by neměla přesáhnout 30 % vašeho příjmu. Finanční závazky, které musíte pravidelně splácet, vám často ukrojí velkou část příjmů a je vhodné s tím počítat ještě před tím, než například budete žádat o hypoté
  • 40 % na pravidelné výdaje – každodenní výdaje (na jídlo, drogerii nebo volný čas) jsou často mnohem vyšší, než si myslí Právě tady je největší šance něco ušetřit. Možná si nemusíte každý den kupovat kávu v kavárně nebo chodit na obědy do restaurace. Zkuste si tyto výdaje zapisovat a pak si promyslet, zda jde o něco, co opravdu nutně potřebujete, nebo je to jen „rozmar“, kterého se můžete vzdát.

3.    Vzdělávejte se

Bez toho, abyste se vzdělávali, svou finanční gramotnost nezvýšíte. Je potřeba na tom neustále pracovat a rozvíjet se. V dnešní době už naštěstí není tak těžké se dostat k informacím, internet je plný skvělých zdrojů, jako jsou nejrůznější odborné články, ale sáhněte i po knihách nebo začněte poslouchat některý z mnoha podcastů, které se tématem financí zabývají.

4.    Mějte pořádek v závazcích

Pokud máte například hypotéku, kterou musíte splácet, je nejlepší nastavit si pravidelnou odchozí platbu z běžného účtu, abyste měli jistotu, že splátka vždy odejde včas. Totéž ale platí i pro jiné závazky, jako je například nájem, platby za internet, telefon nebo energie. Nastavte si všude trvalé příkazy a pravidelně si kontrolujte, zda nemáte něco po splatnosti.

5.    Pokud můžete, nezadlužujte se

Mnoho lidí se dnes zadlužuje a půjčuje si na to, na co by vůbec nemuseli. Tím se ale jen zbytečně zadlužují a mohou se dostat až do dluhové pasti. Doba je rychlá a odpočinek by prospěl každému, ale pokud se kvůli exotické dovolené musíte zadlužit, zamyslete se nad tím, zda to opravdu stojí za to. Ve většině případů vám dojde, že je lepší ještě rok počkat a naspořit si. Nebo třeba auto. Žijete ve městě, kde je dostatečná dopravní infrastruktura? Pravděpodobně se bez auta obejdete. Navíc, nezapomínejte i na další náklady, které jsou s autem spojené, jako pohonné hmoty, pojištění nebo pravidelný servis.

Zdroje info: novinky.cz, idnes.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.