Neskutečné sumy: Kolik stály loňské obecní a senátní volby

Česká vlajka

V loňském roce jsme opět vyrazili k volebním urnám, abychom zvolili své zástupce do zastupitelstev obcí a do třetiny senátu. Kolik to všechno stálo? Podle analýzy vlády byly náklady na volby v roce 2022 o něco vyšší než v roce 2021 i než náklady na prezidentské volby v roce 2023. Kolik konkrétně na volby z rozpočtu šlo?

Výdaje za volby 2022

Pro státní rozpočet představovali loňské obecní a senátní volby zátěž ve výši 959 milionů korun. K tomu je třeba připočítat 575 milionů korun, které podle volebních výsledků inkasovaly volební strany a hnutí. Finance vyčleněné na volby zahrnovaly náklady Českého statistického úřadu související se zpracováním výsledků, na tisk volebních lístků a na další nezbytné činnosti.

Politickým stranám a hnutím náleží dle zákona odměna 900 tisíc korun za každého zvoleného senátora a za každého krajského zastupitele (stejně jako za pražského zastupitele) potom 250 tisíc korun. Strany a hnutí potom mohou pobírat i příspěvky na činnost tzv. politických institutů. Celkově si na největší objem peněz přišlo Hnutí ANO Andreje Babiše, které inkasovalo 139,7 milionu korun. Na druhém místě pomyslného žebříčku skončil STAN následovaná ODS. Významné částky v řádu desítek milionů získaly i KDU-ČSL, SPD či Piráti a TOP09.

Praha

Foto: Pixabay

Srovnání s minulými volbami

Pro srovnání, v roce 2021 stály sněmovní volby méně, konkrétně 672 milionů korun, na druhou stranu ale bylo víc peněz vyplaceno stranám a hnutím. Prezidentské volby měly potom cenovku 693 milionů korun. I když se mohou tyto částky zdát vysoké, jsou zkrátka nezbytnou cenou za demokracii.

Je proto třeba připravit se i na to, že příští rok bude státní rozpočet muset počítat s částkou na jarní volby do Evropského parlamentu a podzimní volby do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu.

 Zdroj informací: https://brnenska.drbna.cz/zpravy/politika/27319-lonske-volby-prisly-statni-rozpocet-na-temer-miliardu-korun-platilo-se-za-tisk-listku-i-bezpecnost-u-uren.html

https://www.iportal24.cz/featured/lonske-volby-staly-643-milionu-kc/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.