Daně z nemovitosti: Blíží se konec jejich splatnosti

nemovitost

Květen pomalu končí a pro všechny vlastníky nemovitostí to znamená jediné, že mají povinnost zaplatit do posledního květnového dne daň z nemovitostí, nebo alespoň její první splátku. Přiznání k samotné dani z nemovitostí se podává do konce ledna. Tuto povinnost mají všichni, kdo si v loňském roce pořídili, vystavěli, přestavěli nebo zdědili nemovitost. Pokud jste již daňové přiznání v minulosti vyplnili, tak už vás čeká pouze placení. Specifická situace nastává, jestliže vlastníte více nemovitostí v různých krajích. Tato přiznání budete muset podávat v jednotlivých krajích. V případě darování nemovitosti tuto skutečnost sdělte finančnímu úřadu. Kde najdete veškeré informace ohledně platby?

daně

Foto: Unsplash

Prostředí internetu

Veškeré informace ohledně platby můžete najít ve své datové schránce. Je jedno, zda se jedná o schránku pro podnikatele či FO. Zaslané informace jsou shodné s poštovními poukázkami, včetně QR kódu pro rychlé uhrazení daně. Jestliže jste v minulosti žádali o zaslání údajů potřebných k uhrazení daně do e-mailu, tak by měli být k dispozici právě zde. Třetí možnosti na internetu je portál „MOJE DANĚ“, kde poplatníci najdou veškeré informace v sekci „nastavení a informace o subjektu“.

Složenka

Obrovskou výhodu mají ti, co hradí daň prostřednictvím SIPO. Nemusí se kromě samotné platby o nic starat. Poslední forma způsobu úhrady je prostřednictvím poštovní poukázky A. Poplatník musí počítat s uhrazením poplatku 52 Kč. Nejpozději by měly dorazit do 25. května. Co když poštovní poukázka nedorazí? Určitě neponechávejte nic náhodě a kontaktujte příslušný finanční úřad, kde se stala chyba, a jak tento problém vyřešit.

Uhrazení platby

Datum splatnosti se odvíjí podle výše daně:

  • uhrazení částky nižší než 5 000 Kč do května,
  • uhrazení částky vyšší než 5 000 Kč do května najednou,
  • uhrazení částky vyšší než 5 000 Kč na splátky dvě splátky, a to do 31. května a do 30. listopadu. Podnikatelé v oblasti zemědělství do 31. srpna a 30. listopadu.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/finance-platba-dane-z-nemovitych-veci-se-blizi-kam-vam-dorazi-udaje-k-zaplaceni-40431799

Náhledové foto: Unsplash