Evidence psů: Kolik stojí a je to vůbec potřeba?

Pes

Pořídili jste si psa? Nevíte, na který úřad jej nahlásit?  A je nošení evidenční známky vůbec povinné?  Na to vám odpoví dnešní článek!

Kde psa nahlásit?

Psa je nutné nahlásit na obecním nebo městském úřadě, který spadá pod vaše trvalé bydliště.  Samozřejmě, co nejdříve od jeho pořízení. Ať chceme nebo ne, s nahlášením psa do evidence se po jí i každoroční poplatek. Poplatky jsou placeny od tří měsíců věku zvířete. Neexistuje však jednotná sazba, která by platila pro všechny obce a města.  Zákon ale dodává, že maximální výše poplatku nesmí přesáhnout 1500 Kč za jednoho psa během za jeden kalendářní rok.  U druhého a každého dalšího psa, může být poplatek vyšší až o 50%.  U osob, které pobírají invalidní, starobní, sirotčí či vdovský důchod, může částka činit maximálně 200 Kč za jednoho psa. Dále jsou také definováni držitelé osob, kteří jsou od poplatků osvobozeni úplně.

Podle čeho se výše poplatku stanovuje?

Jak už bylo zmíněno, každé město i každá obec má svou vlastní sazbu poplatku.  Logicky ve městech bude sazba vyšší než na vesnici. Dalším měřítkem je třeba typ městské čtvrti nebo objekt, ve kterém bude s vámi zvíře bydlet.  V bytovém domě bude sazba vyšší než v případě rodinného domu. Některá města se také snažit motivovat lidi, aby dali přednost pejskům z útulku, a tak odpouští poplatek i na dva roky.

Identifikační známka? Je povinná?

Po přihlášení psa na úřadě, dostanete identifikační známku na obojek. Tato známka je povinná, jelikož se jedná o důkaz, že je pes přihlášen a že jeho majitel odvádí každoročně poplatek.  Identifikační číslo na známce, pak pomáhá zjistit, komu pes patří, v případě, že se ztratí.  Úlevu od nošení známky mají jen ti psi, kteří jsou čipovaní a číslo čipu je zaevidované na úřadě.  Od roku 2020 navíc bude čipování psů v České republice povinné a zaplatit budete muset nejen mikročip, ale i aplikaci u veterináře.

Tereza Hubíková

Peníze jsou důležité. Skoro jako zdraví. Proto vám v této oblasti zkusím poradit.