Dvojnásobné zdražení dálniční známky výměnou za silniční peklo? Cena kuponu by se měla zvýšit jen pozvolně

Dálnice

Zdražení dálniční známky je zřejmě jasnou záležitostí. Pro řidiče a majitele motorových vozidel jde logicky o špatnou zprávu, nicméně bohužel vcelku logickou. Ostatně pamatujete si, kdy se naposledy dálniční známka zdražovala? Pokud ano, pak víte, že to bylo před nějakými 10 lety. Nyní se fakticky pouze řeší, o jakou cenu půjdou dálniční známky nahoru. V médiích prosakovaly informace o tom, že by zdražení mohlo být stoprocentní. Nejspíše tomu tak ale nebude.

Výdaje jsou mnohem vyšší, cena kupónů musí jít nahoru

Stačí se podívat na vyjádření ministra dopravy Martina Kupky pro server Aktualne.cz. Hovořil především o rozšiřování infrastruktury a také o zvýšení nákladů na údržbu komunikací. Zapomenout pochopitelně nelze na inflaci. Tato slova jsou poměrně logická, nicméně najdou se i mnohá proti.

Za tankodrom se mnohým platit nechce

Některé úseky dálnice D1 a jiných komunikací představují spíše tankodrom než špičkovou evropskou dálnici. Pokud porovnáváte třeba s Rakouskem nebo Německem, pak je situace týkající se povrchu vozovky diametrálně odlišná.

Stát chce více peněz

Přesně tak, vláda potřebuje vybrat do státní kasy větší množství finančních prostředků. Ty pak využije na další dostavbu dálniční sítě a opravy. V loňském roce stát inkasoval 5, 85 miliardy korun, v minulých letech se suma pohybovala mezi 5 až 6 miliardami korun. Ideální by bylo zvýšení zisku z dálničních známek o 1 miliardu korun.

Nepopulární kroky nesmí řidiče tak bolet

Stát musí velmi dobře zvážit, o jakou částku dálniční známku zdraží. Doporučení NERVu zněla jasně. Mělo by se jednat o 50 až 100 % nahoru. Při stoprocentní zdražení by roční kupón vyšel na 3000 korun. To už je velký skok. Ministr Kupka krotí emoce s tím, že by zdražení nemělo být skokové. Aktuálně se o něm jedná. Odborníci z Ústředního automotoklubu ÚAMK odhadují novou cenu známky na 1800 korun.V Rakousku se valorizuje každý rok dle inflace. To bude možná i u nás. Tak uvidíme.

Zdroje info: https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/auto/dalnicni-znamky-cesko-2023/r~90b7895e900a11eda9eeac1f6b220ee8/, https://www.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/elektronicka-dalnicni-znamka-cena-cr-rakousko-slovensko-madarsko

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.