Co vám dokáže nabídnout prémiový bankovní účet

Účet

Už jste potkali nabídku na prémiový účet? Možná vám o něm řekli přímo v bance, možná jste ho viděli v reklamě, či jen na stránkách vaší banky, když jste se hlásili do internetového bankovnictví. Jenže co vlastně je „prémiový účet“, kolik stojí a jak funguje? V čem je prémiový? A je nutné mít vedle prémiového účtu i účet běžný? Na tyto a další otázky tu najdete odpovědi.

Bankovní účty

Banky standardně nabízejí dva typy bankovního účtu: běžné a spořicí. Každý z nich má svůj předem stanovený účel a každý se dá využívat zcela zdarma. Běžný účet slouží k vedení finanční agendy jednotlivce nebo rodiny: přijde na něj výplata, automaticky odcházejí naplánované platby, účet se dá obsluhovat z počítače i z mobilu, prostřednictvím platební karty (nebo mobilu, chytrých hodinek) lze platit u obchodníků či vybírat hotovost.

Účet spořicí slouží, jak jeho název napovídá, ke spoření. Jinými slovy k pravidelnému odkládání části příjmu tak, aby peníze byly připraveny pro nenadálé i pro plánované výdaje. Pro běžného klienta, který příliš necestuje a ani nemá platební styky se zahraničím (nepotřebuje cizoměnový účet), jsou klasický běžný a klasický spořicí účet naprosto dostačujícími.

Ve srovnávači Hyperfinance.cz si můžete porovnat běžné účty vedené zdarma, na jednom místě si o nich přečíst důležité informace. Najdete zde i odpovědi na nejčastější otázky. Založení online je dnes u běžných účtů téměř samozřejmostí.

Co je prémiový účet

Prémiový účet, často označovaný také VIP, TOP, plus nebo exkluzivní účet, je vlastně účet běžný, ale s nastavenými službami navíc. Za nadstandardní možnosti, které na prémiovém účtu máte, je nutné bance zaplatit – anebo u ní mít tolik peněz, že vám banka platby odpustí. Pak máte i prémiový účet zdarma.

Které služby navíc bývají součástí VIP účtu?

Každá banka se ke svým službám staví trošku jinak, ale v oblasti prémiových účtů mnoho rozdílů nenajdeme. Z jejich nabídky se dají souhrnně vypsat následující služby navíc, které ne vždy patří k jednomu exkluzívnímu kontu, ale dají se najít i účty, kde potkáte většinu z níže uvedeného:

  • nadstandardní servis banky, včetně osobního bankéře, často 24/7
  • dvě embosované platební karty
  • multiměnový účet (podúčty vedené v cizích měnách, nebo alespoň v eurech)
  • zvýhodněné směnné kurzy
  • možnost cashbacku na pokladnách některých obchodů
  • zdarma výběry z bankomatů po celém světě
  • prémiová kreditní karta (s výhodnějším úrokem)
  • nadstandardní cestovní pojištění
  • úrazové pojištění
  • zdarma vstup do salonků na letištích a větších nádražích
  • slevy do vybraných hotelů
  • zajímavé investiční příležitosti

Tyto služby navíc jsou součástí tarifu za prémiový účet, takže je máte v rámci celého balíčku služeb zdarma. Samozřejmě ne všechny u každého účtu – banky se v nastavení prémiových účtů vždy trošku liší. Ale nijak zvlášť. Je to vlastně podobné jako s mobilním tarifem. Uhradíte jej paušálně – a v jeho ceně jsou (nejlépe neomezené) minuty volání, SMS, MMS a data pak už zdarma.

Pro koho je vhodný prémiový účet

Z výše vyjmenovaných služeb, které se k prémiovým účtům nejčastěji vážou, je jasné, že je s výhodou mohou využít lidé, kteří:

  • více cestují
  • pravidelně používají zahraniční měnu (klidně i bez toho, aby vycestovali)
  • chtějí kreditní kartu se zajímavým úrokem
  • mají zájem investovat vyšší částky prostřednictvím banky.

Kolik stojí exkluzivní účet

Ceny prémiových účtů jsou napříč trhem dost odlišné. K nejlevnějším patří MůjÚčet Gold od Komerční banky s cenou lehce nad 150 Kč za měsíc (KB má ale v nabídce ještě jeden prémiový účet za trojnásobnou cenu a s vyšším rozsahem služeb). Nejdražší (bezkonkurenčně) je účet Erste Premier od České spořitelny, kde se měsíčně platí 2 500 Kč.

Kdy je prémiový účet zdarma

Pokud splníte náročné podmínky banky, můžete mít odpuštěn poplatek za vedení prémiového účtu a za služby, které patří do jeho balíčku. Je to podobné jako s účty běžnými. Zatímco u běžného účtu stačí předem stanovený počet plateb kartou za měsíc nebo pravidelný příjem ve výši cirka 15 tisíc korun a víc, u prémiového účtu musíte splnit mnohem více podmínek.

Nejčastěji vyžadují banky příjem nad 50 000 Kč měsíčně – a to buď ze zaměstnání, nebo i z podnikání – ale tady pozor, některé banky započítávají jen dvě nejvyšší transakce za daný měsíc. Další podmínkou bývá hypotéka ve výši několika milionů (většinou nad dva), plus ještě investice nad milion korun (nebo i nad vyšší částku), které realizujete prostřednictvím té banky, u níž VIP účet máte.

Vyplatí se prémiový účet s poplatkem?

Možná si říkáte, že prémiový účet je, vzhledem k jeho ceně nebo k podmínkám pro jeho získání zdarma, docela nesmysl. Ale opak je pravdou – ovšem jen pro část klientů banky. Jakmile pravidelně využíváte služby, které jsou u nadstandardního účtu zdarma, ale máte jen běžný účet, často za ně můžete za měsíc zaplatit mnohem více, než stojí vedení VIP účtu, v němž jsou tyto služby pak zdarma.

Vždycky je proto nutné počítat. A jistě už znáte i odpověď na otázku, zda je nutné mít vedle prémiového účtu také účet běžný. Rozhodně to nutné není. Proč? Protože VIP účet je sám o sobě běžným účtem, jen s mnoha službami navíc.

Náhledové foto: Shutterstock

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.