Co dělat, když pošlete platbu na špatný účet

chyba

Zasílání plateb přes internetové bankovnictví je dnes pro většinu z nás doslova každodenní rutinou. Není divu, je to přece tak snadné: přihlásím se do svého bankovnictví, zadám číslo účtu příjemce a zasílanou částku, potvrdím odeslání a je to. Anebo také ne… Nikdo z nás není neomylný a chybovat je lidské. Pokud ale chybujete v čísle účtu příjemce, připravte se na to, že řešení problému nebude tak jednoduché.

Tři možnosti špatné platby

To, co konkrétně se bude dít poté, co odešlete platbu na špatné číslo účtu, závisí na tom, o jaké číslo se jedná. Mohou totiž nastat tři různé varianty. Velmi přitom závisí na tom, jak konkrétně jste při zadávání čísla účtu příjemce chybovali. Podle toho může jít jen o trapnou epizodku, která nebude mít žádné následky, ale stejně tak i o velký problém, jehož řešení se bude počítat na dlouhé měsíce nebo i déle.

chyba

Foto: Pixabay

Není špatné číslo jako špatné číslo

První, a pro chybující uživatele online bankovnictví tou nejlepší možnou variantou, je ta, kdy v rámci platby zadáte naprosto nesmyslné číslo účtu. To konkrétně znamená číslo účtu, který neexistuje, a které navíc nemá navíc ten správný formát. V takovém případě platba vůbec neproběhne, peníze neodejdou a vy můžete svoji chybu ihned napravit.

Druhou, a stále ještě poměrně přijatelnou, možností je, že zadáte číslo neexistujícího účtu, které má ovšem správný formát. V takovém případě peníze odejdou, ale samy se vám vrátí. U okamžitých plateb hned, u těch ostatních typicky do druhého dne. Stále proto není důvod k panice.

Třetí možností ale je, že se vám „povede“ odeslat peníze na existující účet. Tady začínají problémy. Předně je nutné upozornit, že banka nemá žádnou možnost provést storno platby, to zkrátka nelze. Peníze z vašeho účtu odejdou a dorazí k příjemci. Na vás je v takovém případě vyplanit formulář žádosti o sdělení identifikačních údajů a banka vám umožní dotyčnou osobu kontaktovat. Výrazně jednodušší je však poslat mu nějakou malou částku a do zprávy pro příjemce uvést, co se stalo a požádat o vrácení peněz.

Nutno podotknout, že příjemce peněz si je nechat nesmí a pokud selžou všechny pokusy o jeho kontaktování, na řadu přijde trestní oznámení.

Zdroje informací: https://www.mesec.cz/clanky/poslali-jste-omylem-penize-na-spatny-ucet-muzete-jen-doufat-ze-je-prijemce-vrati/

https://www.euro.cz/byznys/bankovni-platba-transakce-chyba-reklamace-ucet-1380511

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.