Vláda zvažuje ukončení podpory stavebního spoření

Spoření

Státní finance jsou kvůli hospodaření minulých vlád, ale také výdaji za této vlády, v bídném stavu. Jedním z možných řešení je dle ministerstva financí zrušení státní podpory stavebního spoření. Pro mnohé jde však hlavní důvod, proč tento spořící nástroj volí.

Jeden ze zvažovaných návrhů

Podle minstra financí Zbyňka Stanjury (ODS) jde o jeden z mnoha návrhů, jak snížit vysoký schodek státního rozpočtu. Slovy ministra jde o návrh, který dlouhodobě doporučují experti, protože v současné době jde o klasické spoření se státní podporou, přičemž jeho vztah k využití pro bydlení či stavbu je malý nebo žádný. Omezení nebo úplné zrušení státní podpory stavebního spoření navrhuje také Národní rozpočtová rada, dle které může tento krok vést k nápravě nerovnováhy veřejných financí.

Může jít o konec stavebního spoření

Pokud by se státní podpora výrazně redukovala nebo dokonce zcela odstranila, pak není vyloučené, že o stavební spoření by přestal být zájem. To by dle některých odborníků mohlo znamenat úplný konec tohoto spořícího produktu. Právě relativně štědrý státní příspěvek spořícím je jednou z hlavních motivací spořit prostřednictvím právě tohoto produktu. Například Asociace českých stavebních spořitelen si zvažovaný krok vlády nepřeje. Povede prý k poklesu zájmu o stavební spoření, což může vyústit ve snížení nabídky úvěrů na bydlení, včetně investic do zateplení a zvýšení energetické efektivity.

Ostatní vládní strany

Ne všechny vládní strany však zvažovaný návrh podporují. Nejhlasitějšími odpůrci v rámci koalice jsou lidovci. Pokud by už k tomuto mělo dojít, dle poslance Miroslava Zborovského (KDU-ČSL) jde o variantu jen v tom případě, že by mladé rodiny měly jinou alternativu k přístupu k bydlení. Například Piráti také zmiňují, že je nutná podpora dostupného bydlení. Ivan Bartoš (Piráti) však konstatuje, že dotace stavebního spoření nikdy nebyla příliš efektivní. Velkou část příspěvku vyberou na poplatcích spořitelny. Piráti proto jsou ochotni o návrhu v rámci koalice diskutovat. Opoziční strany však návrh nadále kritizují.

Zdroj: https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/zvyhodnene-stavebko-je-v-ohrozeni-40405909, https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/prispevek-na-stavebni-sporeni-zruseni-prispevku-na-stavebni-sporeni.A220816_173439_ekonomika_alis

Náhledové foto – Depositphotos

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.