Chcete snížit náklady na bydlení? Pomůže vám především správná izolace domu

Zateplení

Náklady na bydlení bývají velkou finanční zátěží. Pro mnoho lidí představují největší položku v rozpočtu – spolknout dokážou až polovinu vašich příjmů. Jak snížit náklady na bydlení a proč je správná izolace domu důležitá?

Nájem, výdaje za energie, vodné a stočné i další služby se počítají do nákladů na bydlení. Nejhůře jsou na tom ti, kdo bydlí v nájmu. Za náklady na bydlení měsíčně zaplatí minimálně 10 tisíc korun, v Praze i mnohem více. Největší položku v nákladech na bydlení ve vlastním pak představují výdaje za elektřinu a plyn, které dohromady tvoří až dvě třetiny těchto nákladů (v případě bydlení v domě). Průměrně za elektřinu a plyn domácnosti měsíčně zaplatí přes 3 tisíce korun. V bytech jsou často největší položkou kromě nájemného výdaje za elektřinu a teplo (průměrně více než 2 tisíce korun). Jak můžete za náklady na bydlení ušetřit?

Izolace domu vám ušetří tisíce korun ročně

Díky kvalitnímu zateplení ročně ušetříte až 70 % nákladů za vytápění. Zateplení a izolace domu navíc pomáhá také v létě, kdy se domy často přehřívají a klimatizace jedou naplno. To vám na účtu za elektřinu udělá pěkný škrt přes rozpočet. Když ale dům zateplíte, v létě se bude uvnitř držet stálá teplota (pokud nebudou nepřetržité tropické teploty). Správná izolace domu v zimě zase sníží úniky tepla (okny a stěnami unikne až 50 % tepla) a tím se sníží i náklady za energie a vytápění. Jako izolační materiál pro izolaci domu je možné použít pěnový polystyrén, minerální vatu, ale také třeba pěnové sklo nebo kamennou vatu, která patří k těm nejlepším.

Proč použít kamennou vlnu od Rockwool?

Kamenná vlna Rockwool využívá přírodní sílu kamene a jeho silné stránky. Díky nim má skvělé akustické vlastnosti, je odolná vůči požáru, má vynikající tepelné vlastnosti, ale také je trvalejší. Navíc je recyklovatelná, takže s ní i šetříte životní prostředí. Tepelná izolace kamenné vlny udržuje v interiéru stálou teplotu a snižuje náklady na vytápění a chlazení. Izolace Rockwool snižuje celkovou energetickou náročnost budovy a vyplatí se do ní tak investovat. Nízkoenergetický dům díky ní spotřebuje na vytápění ročně maximálně 50 kWh, pasivní dům dokonce jen 15 kWh.

Snižte své náklady za elektřinu

Bez elektřiny si dnes svůj život nedokáže nikdo z nás představit. Je potřebná k chodu kuchyňských spotřebičů a mnoha dalších zařízení v domácnosti. Počítače, lednice, osvětlení nebo i topení se bez ní jednoduše neobejdou. Čím více spotřebičů do elektřiny zapojíte, tím vyšší bude částka, kterou za ni zaplatíte. Snižte své náklady za elektřinu jednoduchými tipy:

  1. Vytahujte nabíječky ze zásuvky. Nabíječky v zásuvkách berou energii i po nabití zařízení, do celkových nákladů tak přispějí nejméně pár stovkami korun.
  2. Nenechávejte spotřebiče v pohotovostním režimu. Běžně zapnutá elektronika v pohotovostním režimu nebo nevypnutý monitor, který běží v režimu spánku rovněž pár stovek korun spotřebuje.
  3. Perte při nižších teplotách. Značky na oblečení označují nejvyšší možnou teplotu, kterou oblečení snese, prádlo byste tedy obvykle měli prát při nižší teplotě, 30 stupňů bohatě postačí, aby bylo čisté. Ušetříte i tehdy, když nebudete používat předpírku a pokud budete využívat eko program.
  4. Regulujte teplotu topení. U radiátoru by neměl být žádný nábytek nebo těžké závěsy, které brání v proudění tepla. Větrejte krátce a intenzivně a když odjíždíte na dovolenou, stáhněte teplotu až na 15 stupňů (radiátory na nižší stupeň topení).
  5. Sviťte s LED žárovkami. Jejich pořizovací cena je sice vyšší, ale jejich životnost je oproti klasickým žárovkám mnohem delší. Ušetříte s nimi až 80 % nákladů na osvětlení.

Neplýtvejte zbytečně vodou

Výdaje za vodu patří k těm nejvyšším položkám, které v nákladech na bydlení najdete. Často se přitom využívá nerozvážně a vodou se plýtvá. Když se ale naučíte s vodou hospodařit ekonomicky, ušetříte ročně pěknou sumu peněz. Jak šetřit vodou?

  • Nezapínejte myčku na nádobí poloprázdnou.
  • Neperte pár triček, ale počkejte, až se pračka naplní.
  • Do varné konvice si napouštějte jen tolik vody, kolik potřebujete.
  • Snažte se neodpouštět moc vody a vodu na pití uchovejte v lednici.
  • Neumývejte nádobí pod tekoucí vodou.
  • Pořiďte si splachovač toalety, který má dvojité splachování.
  • Vždy, když odjíždíte na dovolenou, uzavřete hlavní uzávěr vody (zabráníte tak možnému protékání).
  • V domě využívejte dešťovou vodu na zalévání zahrady, případně i na praní.
Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.