Cestovní pojištění: Je potřeba nebo ne?

Cestování

Před dovolenou se toho musí hodně, a proto se někdy stává, že se na něco zapomene. Třeba na cestovní pojištění, pojistku si sjednáte na kratší dobu nebo si prodloužíte dovolenou?

Evropský průkaz zdravotního pojištění

Pokud jste na dovolené zjistili, že nemáte cestovní pojistku, není důvod k panice. Jestliže si užíváte dovolenou na území Evropské unie a dojde k nemoci nebo úrazu, vystačíte si s Evropským průkazem zdravotního pojištění, tedy modrou kartičkou, kterou máte od své zdravotní pojišťovny a nosíte při návštěvách lékaře V Česku.  Evropský průkaz zdravotního pojištění má však své limity. Například platí jen ve veřejných zdravotnických zařízeních, takže pokud pobýváte v odlehlejších dovolenkových resortech, může to být trochu problém.  Další nevýhodou je i to, pokud se v dané zemi platí spoluúčast, nevyhnou se tomu ani pacienti z jiné země.  Z cestovní pojistky však uspějete u soukromých doktorů a zaplatíte z ní i spoluúčast.

Cestovní pojištění z dovolené

V případě, že cestujete mimo Evropskou unii, nemůžete samozřejmě na Evropský průkaz zdravotního pojištění spoléhat. Lékařské ošetření tak lze buď platit z vlastní kapsy, nebo z cestovní pojistky.  Jestliže už v zahraničí jste a cestovní pojistku nemáte, tak neotálejte a sjednejte si ji.  Pojišťovny často uplatňují karenční neboli čekací dobu, což je v praxi doba, kdy pojištění platí až několik dní od uzavření smlouvy. Některé pojišťovny mají karenční lhůtu sedm dní, některé i tři dny.  Je třeba zjistit a porovnat.  Při prodlužování pojištění však zpravidla problém nebývá a pojišťovny vám vyjdou vstříc.

Pozor na to, co si sjednáváte

Stejně jako u jiných pojistek i u cestovního pojištění platí, že se vyplatí dobře prostudovat pojistné podmínky, především výluky z pojištění a rozsah pojistného krytí.  Pojistné krytí znamená, výčet všeho za co a za jakých okolností bude pojišťovna platit. Výluky jsou naopak situace, kdy naopak ztrácíte nárok na pojistné plnění.  Často u této problematiky naráží rizikové sporty. Většina pojišťoven totiž v základních balíčcích nabízí jen krytí rekreačních sportů a ne rizikových jako je například zorbing, windsurfing apod. Takže je třeba si dávat pozor na to, abyste neodjeli s pojistkou, která kryje jen rekreační sporty, ale vy máte v plánu si užít na dovolené trochu adrenalinu.

Tereza Hubíková

Peníze jsou důležité. Skoro jako zdraví. Proto vám v této oblasti zkusím poradit.