Obchodování na burze

Obchodování na burze: Stačí si jen vybrat tu správnou…

Už jste slyšeli něco o obchodování na burze? Určitě ano, nejedná se totiž o žádnou horkou novinku. Burzy tady existují fakticky v moderním pojetí již od počátku novověku. Budeme-li hovořit o samotném principu burzy, který spočívá v organizovaném prodávání a nakupování komodit, můžeme se klidně dostat i do starověku č středověku. Pokud aktuálně tápete a nevíte, co je předmětem burzy a jaké modely ve světě existují, jste na správném místě. V následujících řádcích vám představíme nejen princip burzy, ale i její typy. Nezapomeneme ani na nejznámější burzy na světě.

Jaký je princip obchodování na burze?

Co je vlastně burza? Jedná se o místo, kde se nakupují a naopak prodávají různé komodity. Právě tady dochází podobně jako na trhu ke střetnutí nabídky a poptávky. Prodejci chtějí co nejvýhodněji zpeněžit své komodity, akcie a další záležitosti. Naopak kupující hodlají za co nemenší množství financí nakoupit co možná nejvíce. V celém procesu hraje nesmírně důležitou roli čas. Právě v jeho rámci se hodně mění ceny a samozřejmě také množství poptávaných záležitostí.

Jaké typy burz existují?

Burzy jako takové se dělí podle různých kritérií. Tradičně se nejčastěji zmiňuje dělení podle toho, s čím se aktuálně obchoduje. Jedná se tedy o burzy s:

–          akciemi,

–          plodinami,

–          deriváty,

–          opcemi,

–          dluhopisy.

Jinak je ale vcelku tradiční i členění podle toho, jak obchodování na burze probíhá. Vybrat si lze jak klasické burzy, kde se člověk setkává fyzicky, tak i virtuální. Tady dochází k obchodování v online formě.

Jaké jsou nejznámější světové burzy?

Hodně oblíbená je především světová burza měn označovaná jako Forex. Účastní se jí finanční společnosti, mezi něž se řadí banky, majitelé fondů anebo pojišťovny a jiné instituce. Každý den se reálně uzavřou obchody v hodnotě od 2 až do 5 bilionů USD. Mezi známé burzy patří také New York Stock Exchange na slavné Wall Street v New Yorku a Japan Exchange Group. U nás je nejznámější Pražská burza.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *