Českým občanům vznikají vysoké přeplatky na daních za práci v Německu či Rakousku. Co s tím?

02_prace

Práce v Německu a Rakousku je velmi lákavá pro české občany zvláště z pohraničních oblastí. Pokud zde pracují legálně a odvádějí daně, platí měsíčně nemalé částky na daních. Ne každý z nich si uvědomuje, že jim ve skutečnosti vznikají přeplatky a mají nárok na jejich vrácení.

Samozřejmě je potřeba vyplnit spoustu dokumentů, zajistit všechna potřebná potvrzení, a tento proces bez znalosti problematiky vyžaduje hodně úsilí, nervů a času. Pokud se však takový pracovník spojí s profesionály, kteří vědí, jak na to, má vyhráno. Sice zaplatí určitou částku za jejich služby, bude mít na oplátku jistotu, že získal maximální možnou částku. Co si budeme povídat, podat daňové přiznání bývá noční můrou i v Čechách a v rodném jazyce.

Podat německé daňové přiznání nemusí být náročné

Pokud člověk legálně pracuje v Německu, musí odvádět daně. Daně zde bývají zpravidla dosti navýšené, a tak zcela jistě takovému zaměstnanci vzniká přeplatek. Spousta pracovníků si ani neuvědomuje, kolik peněz tímto způsobem ztrácí. Někdy je navíc odradí i představa vyplňovat německé formuláře v němčině, a ještě podle německých zákonů. Je však veliká škoda ztratit z poctivě vydělaných peněz třeba i více jak tisíc eur za rok. Navíc, když má zaměstnanec nárok na vrácení daní nebo přeplatku i zpětně za poslední 4 roky.

Podat daňové přiznání Německo není jednoduchý proces, ale pokud se pracovník spojí s odborníky, výsledek určitě stojí za to. Výše vrácené daně se odvíjí od mnoha okolností. Je to samozřejmě hlavně výše mzdy a odvedené daně, daňová třída, ale i odpočitatelné položky a další dodatečné faktory.

Podat dokumenty může občan České republiky i sám, výsledek však nemusí být vždy zaručen. Někdy německý daňový úřad totiž nepřizná pracovníkovi vrácení daně v takové výši, na jakou má nárok. Pak je tu zkušený profesionál firma TJ-legal, která má opravdu vysokou úspěšnost při domáhání se nároků jejích klientů.

Pokud pracujete v Rakousku, máte podobné nároky na vrácení daní

Vrácení daní Rakousko probíhá podobným způsobem, jako vrácení daní z Německa. Samozřejmě zde budou jiné podmínky a dokumenty. V Rakousku lze požádat o vrácení daní či přeplatku na dani zpětně za posledních 5 let, a to i v případě, že tam člověk již nepracuje. Podmínkou je práce na zaměstnanecký poměr. Nezáleží však, v jakém oboru a profesi pracuje. Navíc není ani důležité pracovat pro rakouského zaměstnavatele. Může v této alpské zemi pracovat i pro českou či jinou zahraniční firmu.

I zde si může některé výdaje uplatnit jako odpočitatelné položky. Ty je ale potřeba doložit, například fakturami. Mohou jimi být výdaje za dojíždění do práce, ubytování, odpočet na dítě nebo manželku/manžela.

Český občan má v zahraničí v některých případech i nárok na přídavky na děti

Firma TJ-Legal také zajišťuje žádosti o vyplácení přídavků na děti v Německu (tzv. Kindergeld), Rakousku (tzv. Familienbeihilfe) a Nizozemsku (tzv. Kinderbijslag).

Například o Kindergeld může český zaměstnanec německé firmy pracující na území Německa požádat, pokud odvádí v této zemi povinné sociální pojištění. Přídavky na dítě zde může pobírat až do věku 25 let dítěte, v případě že studuje na některé z vysokých škol, jinak je hranice snížena na 18 let.

Pokud tedy víte, že máte přeplatek na daních ať již v Německu, Rakousku nebo i v Holandsku, obraťte se na profesionály, kteří vám bezpečně zajistí jejich návrat v maximální výši. Tedy v takové, na jakou máte právní nárok. Navíc s nimi komunikujete ve svém rodném českém jazyce.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.