Premiér Fiala zaznamenal spousty pozitivních ohlasů na konsolidační balíček

Petr Fiala

Zchudneme, o tom žádná. Stát potřebuje ušetřit, najít 70 miliard korun. Tato skutečnost nám byla jasná už před vydáním onoho konsolidačního balíčku, který byl dopředu avizován. Premiér Fiala nyní hovořil o tom, že zaznamenal spousty pozitivních ohlasů, které se týkaly oněch zveřejněných škrtů. Tyto reakce byly ze strany spousty ekonomů a zástupců podnikatelských svazů. Obyčejní lidé, a především osoby samostatně výdělečně činné, ale spíše zapláčou. Můžeme ostatně uvést hned několik příkladů, kdy si budeme utahovat opasky tak nějak zvláštně.

Zvýšení cen léků

DPH se změní z 10 na 12 %, tím pádem pochopitelně pocítíme zvýšení cen různých medikamentů. Bohužel se to dotkne všech, chronicky nemocní lidé si připlatí opravdu solidně. Mnohé lékárny navíc už teď mají problém ufinancovat provoz. Prostě nejspíše zmizí.

Zvýšení daně ze zisků firem

Podnikatelé budou mít velkou radost. Daň z příjmů se zvedne po dlouhých 13 letech, a to z 19 na 21 %. Už takto vysoké zdanění firem, které ještě zaměstnávají lidi, platí za zdravotní a sociální pojištění, je nehorázné. Firma zaplatí klasickou daň z příjmů, a ještě navíc daní zisky. Luxusní podpora podnikání ze strany státu.

Sociální odvody budou devastovat OSVČ

Velmi smutné. Odvody živnostníkům na sociální pojištění se zvednou během třech let o dvě třetiny. Drobní podnikatelé se jednoduše budou muset rozhodnout, zdali jim jejich podnikání stojí za to. Aktuálně je v České republice přibližně milion aktivních živnostníků. Zhruba 60 % z nich platí minimum pojistného.    

Podraží vodné a stočné

Zejména rodiny se musí připravit na to, že budou muset pořádně šetřit s vodou. Její cena poroste poměrně hodně.

Daň z nemovitostí se až zdvojnásobí

Přece by nikdo netrestal lidi za to, že mají svou ne movitost. I takto se ozývaly hlasy, a to zejména hlas pana ministry Stanjury. Ale nyní je všechno jinak.

Vinaři slaví, pivaři pláčou

Jak může být zdaněný veškerý alkohol a tiché víno nikoli? V čem je lepší, že se na něj nevztahuje spotřební daň? Neskutečné! Vinařská lobby zřejmě opět zabrala. Malé i velké pivovary pláčou a cítí neskutečnou nespravedlnost. To samé se týká likérek.

Tak nějak nabývám pocitu, že si pan premiér spokojenost lidu s daným úsporným balíčkem tak nějak namlouvá. Česko ale bude ve formě.

Zdroje info: Autor, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-konsolidacni-balicek-osvc-podnikatele-230728, https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-jak-se-zmeni-vase-dan-z-nemovitosti-nekde-se-zvysi-jen-o-tretinu-40431308, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-osobni-prumerna-ceska-rodina-si-kvuli-novym-opatrenim-priplati-tisice-korun-230809

Premiér Petr Fiala: Náhledové foto Úřad vlády České republiky

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.