Ceny potravin v Německu brzy klesnou, dočkáme se i my?

market

Není to tak dávno, kdy celou Evropu drtila vysoká inflace. V některých zemích jsou dozvuky inflace dodnes. Například naše země se potýká s jednou z nejvyšších inflací v Evropě. Ačkoliv inflace pozvolna klesá a dostala se pod desetiprocentní hranici, tak cenovky v obchodech zůstávají nadále vysoké nebo jsou dokonce i vyšší. Ministr zemědělství Marek Výborný nevidí situaci příliš černě. Podle něj už potraviny začaly zlevňovat a slibuje, že nadále budou. Klade také důraz na české výrobky, aby byly častěji zapojeny do obchodních řetězců. Doposud nebylo zvláštní vidět jablka nebo hrušky z cizích zemí, i když zde gradovala sezóna. Jeho vizí je, aby se obchodní řetězce v Česku chovaly stejně, jako v Německu.

Příznivá předpověď pro sousedy

S příznivou předpovědí pro naše německé sousedy přišel renomovaný deník Bild. Na základě názorů oslovených ekonomů a odborníků z profesních sdružení půjdou ceny potravin v obchodech dolů. Hlavním důvodem je klesající cenová hladina u prvovýrobců. Dalším důvod je nechuť přizpůsobovat se zvýšeným cenám i snížená poptávka v některých oborech. Odborníci tvrdí, že klesání cen se promítne v širokém spektru potravin. Od mléčných výrobků, masa až po kávu. Snížení cen se nebude týkat pouze obchodů, ale také cestovního ruchu, ubytování nebo pohostinství.

Strašák jménem inflace

Tyto prognózy jsou určitě povzbudivou zprávou pro naše sousedy. Na druhou stranu zde nadále přetrvává mírná nervozita z inflace. Inflace zde v srpnu klesla na 6,1 procenta, což je o 2,4 procenta méně, než inflace u nás. Nepředpokládá se ale, že by se cena potravin vrátila na stejnou úroveň, jako před konfliktem na Ukrajině. Potencionální snížení cen u sousedů uvítají také Češi žijící v blízkosti německých hranic. Cena potravin v Německu je nižší, jak v Česku i díky tomu, že inflace nepřekročila víc, než 9 procent. I toto je důvod, který může vést ke snížení cen v Německu.

inflace

Foto: Pixabay

Jak bude situace vypadat u nás?

Jak je ale možné, že inflace v Polsku byla stejná, ne-li vyšší, a ceny potravin, služeb nebo pohonných hmot jsou nižší? Mnoho obyvatel žijících v blízkostí Polska podniká výlety právě tam, aby si mohli nakoupit potraviny, spotřební zboží nebo dotankovat paliva. Kvůli těmto výjezdům ztrácí stát peníze. Důvodem jsou příliš vysoké cenovky v tuzemsku.

Zajímavé byly informace o nárůstu zisků potravinářů za loňský rok. Například Vodňanské kuře zaznamenalo nárůst o 165 procent, Penny market o 22 procent. Ačkoliv slova a odhodlání pana Výborného zní uším lahodně, důležité je, aby se přetavila v činy. Dočkáme se tedy zlepšení situace i u nás nebo ne?

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-v-obchodech-v-nemecku-je-zadelano-na-razantni-zlevnovani-vseho-40444504https://www.novinky.cz/clanek/domaci-vyborny-chci-aby-se-retezce-v-cesku-chovaly-jako-v-nemecku-40443963

Náhledové foto: Pixabay