George R. R. Martin a další autoři se hodlají soudit s OpenAI

Umělá inteligence je v poslední době stále kontroverznějším tématem. S rostoucím rozšířením a snadnějším přístupem k různým službám, jako je ChatGPT, se v posledních měsících ukázala síla těchto nástrojů v tisícovkách případů. Slavný tvůrce světa Hry o trůny, George R. R. Martin, spojil své síly s dalšími prominentními autory v žalobě proti OpenAI kvůli údajnému porušení autorských práv.

George R.R. Martin

Na velmi očekávané šesté knize Martinovy série Píseň ledu a ohně se pracuje již více než deset let. Za tu dobu se seriál HBO „Hra o trůny“, který je adaptací Martinových knih, uzavřel a předstihl děj knih, aby se dostal k originálnímu závěru. HBO také uvedla prequelový seriál „Dračí dům“ – a v přípravě je nespočet dalších spin-offů „Hry o trůny“.

Martinova hlavní knižní série však zůstává nedokončená. V uplynulých více než deseti letech se autor opakovaně vyjadřoval k postupu prací na „Vichrech zimy“, ohrazoval se proti očekáváním fanoušků a snažil se neslibovat vydání románu, které možná nebude schopen splnit.

Konkrétní případ, který zvedl obavy ohledně AI v literárním světě, je pokus nadšeného fanouška Hry o trůny, který naprogramoval algoritmus obsahující kompletní literární dílo George R. R. Martina. Tento algoritmus následně vytvořil hotovou verzi Písně ledu a ohně dříve, než stihl autor sám.

Hromadná žaloba

V reakci na tyto události se více než tucet nejpopulárnějších světových autorů, včetně Johna Grishama, Davida Baldacciho a samozřejmě George R. R. Martina, spojilo a podalo žalobu proti OpenAI. Tato žaloba, podaná 19. září, tvrdí, že OpenAI bez povolení využívá díla těchto autorů ke zdokonalení svých algoritmů.

Žaloba konstatuje: „Žalovaní kopírují díla žalobců ve velkém. Žalovaní pak vložili díla žalobců chráněná autorským právem do svých „velkých jazykových modelů“ neboli „LLM“, algoritmů navržených tak, aby vytvářely lidsky vypadající textové odpovědi na výzvy a dotazy uživatelů. Tyto algoritmy jsou jádrem rozsáhlého obchodního podnikání žalovaných. A jádrem těchto algoritmů je systematická krádež v masovém měřítku.“

Skupina autorů se obává, že programy umělé inteligence ohrožují jejich schopnost vydělávat si na živobytí.

Odpověď OpenAI

Společnost OpenAI reagovala na žalobu tím, že vedla produktivní rozhovory s mnoha tvůrci po celém světě, včetně Cechu autorů. Zdůrazňuje svůj optimismus ohledně hledání vzájemně výhodných způsobů spolupráce a podporu nových technologií v oblasti obsahu.

Zdroje info:https://www.insider.com/winds-of-winter-release-date-george-rr-martin-updates-timeline-2023-7, https://www.dexerto.com/tech/game-of-thrones-creator-george-r-r-martin-rallying-against-openai-in-new-copyright-lawsuit-2302955/

Náhledové foto: Flickr/Gage Skidmore (CC BY-SA 2.0)