Cena ropy klesá – dle čeho se stanovuje cena pohonných hmot

Pumpa

Ještě minulý týden byl na trhu prodáván barel ropy (severomořské – Brent) za 130 dolarů. Včera ráno to již bylo jen 100 dolarů za barel. Jde o výrazné, až skokové snížení cen ropy. Co jej způsobuje a kdy se tento pokles projeví v cenách pohonných hmot, které jsou na rekordních hodnotách? Jak pumpaři vlastně stanovují ceny benzínu a nafty?

Prudký pokles cen ropy

Co může za skokové snížení cen ropy na trhu? Nejspíše jde o obavy trhu z války na Ukrajině. Zpočátku bylo očekávatelné, že dodávky ropy do Evropy se zastaví, nebo přinejmenším zmenší. To se však nyní nepotvrzuje, respektive je toto riziko nižší. Proto trhu své obavy nepřeceňují a cena ropy tak klesá. Situace ohledně ruské ropy v dnešních dnech je pak následující. Část ropných exportů Ruska nenachází své kupce na Západě. Mnohé společnosti, a to i ze Západu, však s Ruskem v tomto ohledu stále obchodují. Mezi takové příklady patří například společnosti Glencore nebo Vitol. Nákup ruské ropy, která je nyní zlevněná zvažují i Čína či Indie.

Pokles je už znám i u českých stanic

Výrazný pokles ceny ropy je znát i u českých čerpacích stanic. Ty do této doby šponovaly ceny rekordně vysoko, nad hranici 50 Kč na litr (u benzinu i nafty). Dle dat společnosti CCS se však již nyní zlevňuje. Klesá průměrná cena benzinu. Z neděle na pondělí tohoto týdne to bylo o 54 haléřů na litr. Průměrná cena benzinu dělala tedy 46,54 Kč na litr. Šlo tak o nejrychlejší zlevnění od roku 2010. Litr nafty ve stejném čase klesl o 35 haléřů na 49,22 Kč na litr. Zlevňování pokračovalo i v dalších dnech tohoto týdne. V úterý například stanice ONO zlevnila benzin o 2 Kč na litr, tedy na 42,90 Kč na litr. U nafty pak šlo dokonce o 4 Kč na litr, na úroveň  44,90 Kč na litr.

Jak pumpaři stanovují své ceny

Jak tedy v těchto dnech pumpaři stanovují své ceny? Například spolumajitel již zmíněné společnosti ONO pro web peníze.cz uvedl, že jejich společnost nakupuje pohonné hmoty jen z českých rafinerií, přidají si marži 70 haléřů na litr, a tak vznikne konečná cena. Peníze.cz oslovily i další provozovatele českých čerpacích stanic. Společnosti Orlen (bývalá Benzina) a MOL však odmítli otázku zodpovědět. Jde přitom o největší hráče na trhu a vzhledem k netransparentnímu zvyšování cen, kdy jsou zde minimálně názory, že jde spíše o zvyšování marží, jelikož dodávky ropy se do Česka neomezují, by bylo dobré, kdyby své postupy vysvětlili. Kvůli tomu již začalo ministerstvo financí se svými kroky, které kontrolují vývoj cen zpětně od 25. února 2022. A je to na místě. Lze chápat zvýšení cen kvůli nejistotě z války. Nárůst cen v Česku však byl třetí nejvyšší v EU a je třeba se ptát, zda si pumpaři uměle nenavyšují marže na pozadí vojenského konfliktu na Ukrajině.

Zdroj: https://www.penize.cz/doprava/432913-ropa-zlevnuje-pumpar-popsal-jak-stanovuje-ceny, https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4940658/rozbresk-ropa-skokove-zlevnila-na-jak-dlouho.html

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.