Čeká nás potravinová válka? Boj o ceny bude tuhý

Nákup

Zvykli jste si jet s nákupním košíkem supermarketem a házet do něj takřka cokoli mimo extra drahých potravin? Pokud ano, zvyk už nebude železnou košilí. Naopak, bude nezbytné se maximálně uskromnit. Ceny potravinou půjdou raketově nahoru, což je ostatně i kvůli konfliktu na Ukrajině více než jasné. Stačí se podívat logicky na ceny pohonných hmot, plynu, krmiv a dalších komodit, bez kterých se zemědělská ani živočišná výroba nemá šanci obejít.

Hnojivo zdražilo neskutečně

Jedním z nejpoužívanějších hnojiv u nás je bezesporu ledek. Ještě v loňském roce tuna ledku vyšla na 5 000 korun, nyní stojí 17 000 korun. Podobně, spíše ještě hůř, je na tom močovina. Za tunu zaplatil zemědělec 6 500 korun, nyní neuvěřitelných 28 000 korun. Situace je bohužel dána tím, že jsou ceny hnojiv přímo závislé na cenách pohonných hmot a plynu. A co takové krmení pro prasata. Sójový šrot stojí nyní 18 000 korun za tunu, dříve stál 11 000, řepkový 12 500 korun místo 6 000. Rozdíly jsou maximální a nejspíše ještě porostou.

Víte, kolik si vezme traktor? 

Některé modely doslova sežerou 80 litů na 100 km. Pak už jen stačí počítat. Jsou zemědělci, kteří mají problém vůbec naftu sehnat. Zapomenout přitom nemůžeme ani na svícení a vytápění hal. To stojí také neskutečné peníze. Krmné směsi se aktuálně zdražily zhruba o pětinu.

Bitva o cenu jídla

Se už v podstatě rozhořela mezi zemědělci a potravináři. Zemědělci logicky volají po zastavení exportu pšenice a jiných surovin. Mnozí zemědělci otevřeně přiznávají, že bez dotací by neměli šanci přežít. Důležité je vyjednání cen s obchodními řetězci. Potravinářská komora ČR vyhodnotila situaci tak, že ceny budou muset zvyšovat úplně všichni. Aby také ne. Z Německa přichází zprávy, že vepřové zdraží o neuvěřitelných 80 %! U nás dostanou prasečí farmy finanční injekci ve výši 100 milionů korun.     

Obrovský tlak na výrobce

Třeba takoví pekaři budou muset zdraží také. Na jednom kusu pečiva je zdražení vidět nejvíce. Jednat se určitě nebude o desetiny procent, ale o desítky procent! Když hnojiva zdražila až o 400 %, nic jiného nezbude.

Zvýšení platů nehrozí

Z čeho by také měli zaměstnavatelé dávat? Budou rádi, když prodají. Tím pádem se naše kupní síla sníží a my se budeme mít logicky hůř.

 

Zdroje info: https://www.podnikatel.cz/clanky/potraviny-zdrazi-az-o-desitky-procent-zjistili-jsme-co-presne-bude-drazsi/
https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/456210-valka-se-na-zdrazovani-v-cesku-projevi-driv-uz-nyni-ceny-rostou-rychleji-nez-se-cekalo
https://www.kurzy.cz/zpravy/638528-cena-psenice-je-rekordni-v-dejinach-dramaticky-zdrazi-pecivo-valka-na-ukrajine-muze-vyvolat/

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.