Další komplikace pro světový obchod: nedostatek námořníků

přístav

V minulých dvou letech jsme byli svědky významného narušení globálních dodavatelských řetězců. Z největší části za něj byl zodpovědný covid, podíleli se na něm ale i takové události jako zablokování Suezského průplavu uvízlou lodí nebo série přírodních katastrof v různých částech světa. Další katastrofu má však na svědomí člověk, konkrétně Vladimír Putin. Ruská agrese má celou řadu dopadů do světové ekonomiky a ušetřena nezůstala ani lodní doprava.

Válka na Ukrajině

Válka na Ukrajině přinesla i významný dopad na lodní dopravu. Nezanedbatelná část námořníků plavících se na obchodních lodích pochází z Ruska a Ukrajiny. Podílí se tedy na plynulém provozu a fungování lodní dopravy. Nyní ale např. generální ředitel loďařské společnosti Columbia Ship management Mark O’Neil považuje situaci za zcela katastrofální. Přetrvávající dopady pandemie a současný válečný stav působí velký nedostatek námořníků, bez kterých se tak globální lodní doprava jen těžko obejde.

Doba dodání zboží všeho druhu se tak zpomaluje a dodavatelské řetězce (opět) zažívají těžké chvíle. Nejsložitější situace je samozřejmě přímo v Černém moři. Během prvních dnů války bylo poničeno pět lodních plavidel u ukrajinského pobřeží a ruská munice vzala život i jednomu z námořníků. Rusové zaútočili také na loď Helt, která přepravovala několik tun zboží. Střelba byla bohužel úspěšná a loď šla ke dnu.

přístav

Foto: Pixabay

Problémy nekončí

V ukrajinských vodách je současné době uvězněno kolem 140 lodí a více jak 1000 námořníků. Mnohé přístavy jsou zcela uzavřené a na stranu přes Černé moře nemají námořníci odvahu vyplout. Dochází navíc k neshodám uvnitř mezinárodních posádek. Zejména mezi ruskými a ukrajinskými námořníky napětí raketově roste a konfliktů stále přibývá. Zkrátka a dobře, světová ekonomika má další problém.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/namornici-lodni-doprava-ukrajina-rusko-problemy-valka.A220310_145343_eko-doprava_jla
https://www.vesselfinder.com/news/22978-Thousands-of-Ukrainian-and-Russian-Sailors-Remain-Stuck-in-Ports

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.