Čeho se zbytečně bojíme u hypoték

Hypotéka

Hypotéky, tak asi jako každé složitější téma, přitahují nejrůznější mýty. Kvůli nim se pak nemálo lidí rozhodne hypotéku nevyužít a nesjednat si ji. Zakládají se však všechny takové mýty na skutečnosti? Na to se dnes podíváme. Přinášíme vám pár nejčastějších mýtů o hypotékách.

Zavážete se na celý život

Mnoho lidí odmítá hypotéku protože „se zaváží na celý život“. Pravda to může být, avšak nemusí. V zásadě je na klientovi (pochopitelně i jeho možnostech), na jak dlouhou dobu si sjedná splácení hypotečního úvěru. Proto je nesmyslem apriori vylučovat hypotéku z tohoto důvodu. Průměrná doba je v Českých podmínkách dlouhá 25 let. výjimkou však nejsou ani hypotéky na 15-20 let. Dobré ej tedy vyhodnotit délku, až po nějaké kalkulaci, kterou vám banka předloží. Co vy víte, třeba zrovna vy dosahujete na podmínky, kdy si můžete sjednat podstatně kratší hypotéku.

Po sjednání již nic nezmůžu

Mnoho lidí se bojí pořídit si hypotéku, jelikož se pak může vaše finanční situace změnit a po sjednání již s podmínkami úvěru nehnete. To však není pravda. Můžete například v budoucnosti, při našetření peněz, s kterými jste nepočítali, zkracovat splácení mimořádnými splátkami. Po fixaci hypotéky také můžete měnit podmínky a třeba i hypotéku jiným způsobem refinancovat.

Byt s hypotékou nelze prodat

Dalším mýtem je, že se klienti domnívají, že byt zatížený hypotečním úvěrem, respektive zástavním právem banky, již nemohou prodat. Pravda je však zcela opačná, nejen, že to lze, není to však ani žádný problém. Banky si sice ve smlouvách často kladou požadavek, aby takový prodej museli odsouhlasit, praxe je však taková, že tyto souhlasy jsou spíše jen formalitou. Pak také převést hypotéku na nového majitele nebo si nový majitel může sjednat novou hypotéku, kterou splatí tu starou.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.