Novela zákona o ochraně veřejného zdraví by měla projít a krýt záda ministerstvu zdravotnictví

Koronavirus

O novele zákona o ochraně zdraví se už diskutuje několik dní. Ostatně zřejmě se kolem ní točilo i hlasování o prodloužení nouzového stavu. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch aktuálně upravil svůj návrh takovým způsobem, že při zachování určitých omezení nebude rozhodovat jeden člověk, ale celá vláda. Vše by tak mělo projít a proti nouzovým opatřením už by neměl vystoupit soud, jako se stalo v nedávné minulosti. Vláda mimo jiné projedná také epidemiologickou situaci. Vždyť už od 11. května se otevřou kadeřnictví a nákupní centra. Začnou oficiální i akce do 100 osob. Co všechno by tedy nový zákon měl vládě umožnit?

Omezení veřejné dopravy a různých provozů

V první řadě bude v novele zakotveno omezení veřejné dopravy a stanovení podmínek, za nichž bude provozována. Skutečnost je taková, že za nouzového stavu byla veřejná doprava značně omezena.Stejně tak by mohla být omezena také obchodní centra a různé jiné provozovny výrobního nebo obchodního charakteru. Jak již bylo uvedeno, jejich provoz bude znovu obnoven 11. května.  

Služby a koupaliště

Omezeny by byly také nejrůznější služby. Jedná se hlavně o tolik diskutované kadeřnictví, pedikúry a holičství či manikúry. Zapomenout nelze ani na masérské a jiné rekondiční služby. Ministr by také mohl fakticky okamžitě omezit provoz umělých nebo přírodních koupališť. Tím pádem by se styku lidí předešlo fakticky okamžitě.

Zákaz konání veřejných a soukromých akcí

Jinak může ministerstvo také bleskurychle omezit soukromé a veřejné akce, kde se kumulují lidé.Zákaz není možné vztahovat na veřejná zasedání, schůze a podobné akce. Zapomenout nelze ani na okamžité uzavření, případně omezení provozu vzdělávacích institucí. Školy by opět mohly být uzavřené rychle a bez jakýchkoli průtahů. Jinak se také hovoří o zdravotnictví, kdy je třeba vyčlenit potřebné kapacity.

Návštěvy zařízení a ochranné pomůcky

Také by mohlo také okamžitě dojít k zákazu či omezení návštěv ve zdravotnických zařízeních. To samé se týká sociálních služeb a věznic. Okamžitě může také vzejít příkaz k používání ochranných pomůcek a jiné protiepidemiologická opatření. Roušky už ale zřejmě budeme mít v zásobě, takže by to mělo být relativně v pohodě.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.