Jak na změnu jména a příjmení

Nejste spokojeni se jménem a příjmením, které vám rodiče vybrali? V tom případě je nemusíte celý život proklínat, stačí si zajít na příslušný úřad, splnit všechny náležitosti a jméno si změnit dle potřeby. Dobře si tento krok ovšem rozmyslete, abyste nakonec nelitovali. Pokud jste ovšem definitivně rozhodnutí, jak celý proces vlastně probíhá? Na to se podíváme v následujících řádcích.

Změna jména pro každého, avšak za určitých podmínek

O změnu jména může na území České republiky zažádat prakticky kdokoliv. Dokonce ani cizinci s trvalým pobytem v naší zemi nejsou výjimkou. Ke změně těchto základních údajů dochází na základě vlastní oficiální žádosti, v níž vám svobodu rozhodnutí krátí několik pochopitelných omezení.

Nové jméno musí mít v souladu s vaším pohlavím. Není tedy možné, aby se z Karla Vomáčky díky jednomu papíru stala Karolína Vostrá, tak to prostě nefunguje. Dále si pak nelze přivlastnit příjmení, které nosí žijící sourozenec rodičů. Určitě nemusíme zdůrazňovat, že úřady zamítnou žádost o změnu v případě, že je vaše nové jméno neexistující, zkomolené nebo domácké.

Změna příjmení je o něco složitější

Ke změně příjmení tak snadno jako v případě jména bohužel nedochází. Přesto vám úřady mohou vyjít vstříc, pokud je vaše rodné příjmení hanlivé nebo urážející. Pomoci mohou také doložené problémy v rodině, na základě kterých už nechcete nosit společné příjmení.

Úplně nejjednodušším důvodem ke změně je pak uzavření manželského svazku a převzetí příjmení životního partnera. Tu lze provést pouze na základě souhlasu obou manželů a zaplatíte za ni 100 Kč (pokud se ceníky ještě nezměnily).

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Informace, které musí žádost obsahovat

Žádost o změnu jména a příjmení, kterou odevzdáte na matrice, musí obsahovat tyto základní údaje o vás:

  • celé jméno a příjmení
  • datum a místo narození
  • rodné číslo
  • datum a místo uzavření manželství (pokud jste svobodní, samozřejmě vynechejte)
  • místo trvalého pobytu
  • jméno a příjmení, které si žadatel zvolil
  • údaj o státním občanství
  • odůvodnění, proč jste se ke změně jména a příjmení rozhodli

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.