Burza LME zakazuje ruský kov: Zásadní hráč na trhu komodit se připojuje k sankcím

Velká Británie

Londýnská burza kovů (LME), klíčová instituce pro světový obchod s kovy, v reakci na nové sankce Spojených států a Spojeného království zakázala od soboty 15. dubna obchodování s ruskými kovy vyrobenými po 13. dubnu. Tento krok dále omezuje finanční toky do ruské válečné mašinerie a prohlubuje izolaci Moskvy na klíčových komoditních trzích.

Zásadní rozhodnutí legendární burzy

Proslulá Londýnská burza kovů, po 147 let ústřední místo pro obchodování s kovy, učinila bezprecedentní krok. Od sobotního rána na své platformě zakázala obchodování s ruskými kovy vyrobenými po 13. dubnu letošního roku. Reagovala tak na čerstvé sankce Washingtonu a Londýna cílené na ruský vývoz kovů jako hliníku, mědi či niklu.

Cesta k vyprázdnění ruských rezerv

Kroky burzy LME dále uzavírají cesty, jimiž by mohly Rusku plynout zisky z vývozu klíčových komodit. „Cílem sankcí je omezit příjmy Ruska z vývozu kovů vyráběných společnostmi jako Rusal a Nornickel. Ty finančně napájejí ruskou agresi na Ukrajině,“ vysvětlil mluvčí LME s odkazem na přední ruské producenty.

Obrovský ruský podíl na skladech

Data LME za březen přitom ukazují, že burza ve svých skladech drží obrovské zásoby ruského původu – u hliníku 91 %, u mědi 62 % a u niklu 36 %. To znepokojuje výrobce i zákazníky, kteří se ruskému kovu od invaze na Ukrajinu vyhýbají. Zákaz zapsat novou ruskou produkci tak má zamezit dalšímu zvyšování těchto podílů.

Výjimky pro starší zásoby

LME nicméně umožní dále obchodovat ruský kov, pokud majitel prokáže, že byl vyroben před 13. dubnem 2024. Rovněž povolí převody vlastnických práv k ruskému kovu mezi subjekty mimo Británii. Tzn. že mezinárodní obchod s ruskými kovy se zcela nezastavuje. „Očekáváme, že pokračující obchodování mimo burzu bude za nižší ceny,“ řekli úředníci.

Přesto odborníci varují, že sankce mohou na trzích způsobit výrazné cenové turbulence, podobně jako americké sankce vůči Rusalu v roce 2018. Pokud by se k omezením proti ruskému kovu připojila také Evropská unie, která ročně dováží 500 000 tun ruského hliníku, prudký skok cen by byl téměř jistý. Trh tak v příštích dnech čeká velká nervozita.

Zdroje info: Reddit, https://www.mining-technology.com/news/lme-russian-metal-us-uk/, https://www.reuters.com/markets/commodities/lme-releases-notice-after-uk-us-take-action-targeting-russian-metals-2024-04-13/

Náhledové foto: Pixabay