Sněmovna schválila růst příspěvku na péči: Zvýší se, ale ne každému

vozíčkář

Sněmovna schválila zvýšení příspěvku na péči pro lidi se zdravotním postižením. Jenže realita je taková, že zvýšení se netýká však každého. Jak se změní výše příspěvků od července 2024?

Zvýšení příspěvků na péči pro osoby se zdravotním postižením schválila Poslanecká sněmovna dle koaličního návrhu. Úpravy opozice o razantnějším růstu části dávek zamítla. Rozhodnutí se nelíbí nejen opozici, ale také je proti ombudsman Stanislav Křeček, který apeloval na poslance, aby nárok na zvýšení příspěvku vznikl všem. To se však nestalo.

Zvýšení příspěvku na péči od července

Od letošního července mají dospělí s nárokem na příspěvek na péči nově dostávat 880, 4900, 14800 a 23000 Kč. Osoby s nejvyšší dávkou v domácím prostředí pak až 27000 Kč. Dětem by mělo být nově vypláceno 3300, 7400, 16100 a 23000 Kč. Při péči doma pak rovněž 27000 Kč. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka si tuto změnu velmi pochvaluje. Prý má radost, že nejvíce stoupne příspěvek na péči těm, kdo jsou na péči zcela odkázáni. Pro ně se konkrétně bude jednat o navýšení o 7800 Kč měsíčně.

Prioritou je péče v domácím prostředí

Zvýšení na 27000 Kč bude pro všechny, kdo zůstávají v domácí péči. Dle ministra Jurečky se tak podařilo vytvořit tzv. 4. stupeň plus, kde je tato výše akceptovaná na nejvyšší částku měsíčně. Jurečka prohlásil, že je to po zahájení podpory osobní asistence či navýšení příspěvku na mobilitu, další z kroků, kterým chce vláda pomoct těm nejzranitelnějším v naší společnosti a osobám, které se o ně pomáhají starat. Snahou je tak, aby byla prioritou péče v domácím přirozeném prostředí klienta, pakliže je to v jeho zájmu.

Zvýšení příspěvku se netýká osob v 1. stupni

Avšak zvýšení příspěvku na péči pro lidi se zdravotním postižení se netýká osob v 1. stupni. Těm zůstává výše měsíčního příspěvku stejná. Nejnižší dávka zůstane tak na aktuální úrovni. To se nelíbí opozici. Poslankyně za hnutí ANO Alena Schillerová to okomentovala slovy, že všichni, kdo pobírají příspěvek v 1. stupni, vláda hodila přes palubu.

Obdobně se vyjádřila i poslankyně SPD Vladimíra Lesenská, která argumentovala slovy, pakliže rostou ceny služeb a zároveň klesá to, co má člověk doma naspořeno na účtech, tak ti, kteří nejsou schopni se sami o sebe postarat, za 800 Kč měsíčně žádnou službu v současné době prakticky nenakoupí. Zmínila, že často se jedná o lidi, kteří potřebují doprovod k lékaři, úklid či nakoupit. Dle poslankyně Lesenské by bylo namístě, aby se příspěvek zvýšil pro všechny stupně.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/snemovna-zvyseni-prispevku-na-peci-vlada-jurecka.A240412_053406_domaci_kop

https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/zive-poslanci-maji-na-programu-rust-prispevku-na-peci-pro-lidi-s-postizenim-348113

Náhledové foto: Pixabay