Boj o zavedení nutričního značení se rozhořel naplno

02_nutriscore

I čeští spotřebitelé si jistě všimli barevného značení – tzv. semaforu – na některých potravinách. Jedná se o jednoduchý systém indikace „zdravosti“ či „nezdravosti“ dané potraviny, který má svůj původ ve Francii, kde je používán od roku 2017. Od té doby jej převzalo několik dalších zemí jako Německo, Holandsko, Španělsko či Belgie. Své výrobky tak označují i některé potravinářské koncerny, typicky např. Nestlé. Snaha zavést toto značení v celé Evropské unii jako povinné však naráží na odpor řady členských států i celých odvětví potravinářského průmyslu.

Důvody pro zavedení semaforu

Nutriční značení, jak se semafor oficiálně nazývá, má sloužit zákazníkům v rychlé orientaci a snadnému zařazení potraviny do správné skupiny. Tento důvod je jistě relevantní, až příliš často musí dnes člověk, který hodlá jíst opravdu zdravě, luštit složení toho či onoho výrobku z drobných, prakticky neviditelných, písmenek na obalu, navíc ve formě, která nemusí být běžnému spotřebiteli příliš srozumitelná. A nemusí přitom jít jen o honbu za zdravým životním stylem, mnohé zákazníky k tomu nutí jejich zdravotní stav, nařízené diety apod. Jako obvykle je ale problém pravděpodobně až příliš komplexní na to, aby bylo možné jej vyřešit stupnicí pěti barev.

01_nutriscore

Zdroj obrázku: Wikimedia Commons

Důvody proti zavedení semaforu

Příslušnost potraviny k jedné z pěti barevných skupin určují parametry jako je množství solí, cukrů a tuků v ní obsažených. Řada odborníků ale varuje, že posuzovat „zdravost“ potraviny jen podle nich je zcela nedostatečné. Vždy záleží na formě, ve které jsou v potravině obsažené, na množství v jakém se daná potraviny obvykle konzumuje, na tom, zda kromě některých negativních vlastností nemá potravina i vlastnosti vysoce pozitivní (např. v některých sýrech je sice dost soli, současně jsou ale zdrojem prospěšného vápníku apod.)

Značení tohoto typu může navíc poškodit některé národní speciality. Není proto divu, že proti jeho zavedení vystupují země jako Itálie, nebo Česká republika, stejně jako mnoho oborových sdružení, za všechny např. mlékaři. V nejbližší době lze proto očekávat boj zastánců obou argumentů.

Zdroj náhledového obrázku: Wikimedia Commons

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.